Együtt Európáért – Stuttgart, 2004. május 8.
a keresztény mozgalmak és közösségek eddigi legszélesebb körű ökumenikus összefogása, hogy hozzájáruljanak a népek közötti békének és egységnek a megvalósításához. Műholdon keresztül csatlakozott a rendezvényhez további 151 város, köztük Budapest, Szeged és Nyíregyháza.
A program kezdeményezői – amelyek között 175 különböző keresztény (katolikus, evangélikus, ortodox és anglikán) mozgalom és közösség szerepelt – a tíz új uniós tagállam csatlakozását követően, ebben a különleges történelmi pillanatban kínálták fel tapasztalataikat az egység létrehozásáról és a testvéri megosztásra, a másik elfogadására épülő közösségi életről.
A testvériség olyan cél, amelyben hívő és nem hívő, egymást tisztelő és egymás javát akaró két ember egyet tud érteni. A testvériség megvalósításához legkönnyebben a szeretet gyakorlásán keresztül juthatunk el. „Ez a szeretet azt kéri, hogy mindenkit szeressünk, nem csak a rokonokat és barátokat. Azt kéri, hogy szeressük a szimpatikusakat és az ellenszenveseket is, a honfitársat és az idegent, az európait és a bevándorlót, a saját egyházunkhoz tartozókat és a más felekezetűeket, a saját vallásunkból valót és más vallások követőit.” – hangzott el Chiara Lubich, az egyik kezdeményező, a Fokoláre mozgalom alapítójának előadásában.
Ez az életforma nemcsak egyének, hanem a különböző csoportok, a társadalom és a népek szintjén is gyakorolható. A belőle születő kezdeményezések megújítják a társadalmat, a családokat, az emberi kapcsolatokat tanúsítják konkrét tapasztalataikon is keresztül a keresztény mozgalmak.
Ehhez csatlakozott Romano Prodi, az Európai Bizottság elnöke is előadásában. „A nagy európai egyesülés pillanatában a keresztények hivatása az, hogy tovább intelligenciájukkal, elkötelezettségükkel, kreativitásukkal segítsék Európát abban, hogy ne úgy növekedjen, mint egy erődítmény, hanem mint egy lélekkel bíró politikai egység, amely identitásának és elhivatottságának a békét és az igazságot tartja.”
Az európai integráció úttörői, Konrad Adenauer, Robert Schumann és Alcide de Gasperi nyomdokain járva, kontinensünk egységtörekvésein túlmenően a kezdeményezők arra is felhívták a figyelmet, hogy a fejlett gazdaságú és kultúrájú Európának küldetése van a világ más népei felé is. „ez az Európa nem élhet saját magának. Nem egy nagy és kényelmes sziget. Európának szeretettel és felelősségérzettel át kell lépnie saját háza küszöbét.(…)
Európa üzenjen békét a világnak, tevőleges békét.” – mondta Andrea Riccardi, a Szent Egyed közösség alapítója előadásában.
A találkozó résztvevőit külön üzenetben üdvözölték egyházi és világi személyiségek, köztük II. János Pál pápa, S. Kobia, az Egyházak Világtanácsának főtitkára, Bartholomeoisz konstantinápolyi ökumenikus pátriárka valamint Bertie Ahern, ír miniszterelnök, az Európai Unió soros elnöke.
Magyarországot 110 fős küldöttség képviselte, amely mozgalmak, egyházi és civil közösségek, önkormányzatok képviselőiből állt össze. Tagjai voltak többek között D. Szebik Imre a Magyarországi Evangélikus egyház elnök-püspöke, és Dr. Kiss Imre, általános helynök a Magyar Katolikus Egyház részéről.
Magyarországon szintén több egyházi közösség és lelkiségi mozgalom összefogásában valósult meg a program. Az itthoni rendezvények résztvevői műholdas közvetítésen keresztül kapcsolódtak be a központi stuttgarti programba.
A három helyszín összesen kb. 1500 fős közönsége ezen kívül több, hazánkban is aktív lelkiségi mozgalom tapasztalatait hallhatta.
Az egész napos rendezvény az összeköttetésbe bekapcsolódott 151 helyszín közös imájával és nyilatkozatával zárult, amellyel hitet tettek a mozgalmak és a kontinens egységért végzendő további közös munka mellett.
A budapesti program külön érdekessége volt, hogy a műholdas kapcsolat segítségével, Párizs és Den Bosch (Hollandia) mellett Budapest volt az a harmadik kiválasztott város, amelyet néhány perces élő közvetítés erejéig a stuttgarti központi rendezvénybe is bekapcsoltak.
A kongresszus anyagából (az elhangzottak időrendi sorrendjében):
- F. Aschoff: A mai találkozó jelentősége
- Ch. Lubich: A mai találkozó jelentősége
- A. Riccardi: Európa: történelem és lélek
- R. Prodi: Az intézmények Európája és a karizmák Európája együtt dolgoznak
- Ch. Lubich: Az egyetemes testvériség: az egyesült Európa igénye
- Ch. Lubich: Európai egység a világ egységéért
- „Együtt Európáért” záró nyilatkozat
Bővebb információ:
Reskovits Ágnes – Mobil: 30/525-4775, tel. (1) 403-1985
Haáz Andrea – Mobil: 20/584-9730
egyutt-europaert@fokolare.hu
www.europ2004.org; www.fokolare.hu
A főbb szervezők: Fokoláre mozgalom, Szent Egyed közösség, Keresztyén Ifjúsági Egyesület (YMCA), Cursillo, Evangélikus Mozgalmak és Közösségek Felelőseinek Tanácsa, Schönstatt mozgalom, Evangélikus Karizmatikus Megújulás mozgalma.
A teljes listát lásd a www.europ2004.org honlapon.