Run4Unity – másodszor
Hogy megváltozzon városaink arca. Május 10-én az öt kontinens 350 városából több mint százezren követték műholdas összeköttetés révén a római programot, miután minden időzónában 16–17 óráig sportrendezvényt tartottak a békéért. Így a staféta 24 óra alatt áthaladt a föld minden időzónáján. Budapesten 400 gyerek futott a Duna mentén a 0 kilométerkőtől a Margitszigetre.
A sportrendezvény időzónák szerint haladt. A Csendes-óceáni Fuji-szigetekről indult, és minden időzónában helyi idő szerint 16 órakor kezdték a futást, és 17 órakor az Interneten vagy telefonkapcsolaton keresztül továbbadták a stafétát a következő időzóna egy-egy városának, így összesen 277 várost érintett.
Világszerte Különböző nemzetiségű, kultúrájú és vallású gyerekek a föld szimbolikus jelentőségű helyszínein futottak. Egymással háborúban álló országok határain, nyomornegyedekben, a legjelentősebb világvárosok utcáin tettek tanúságot arról, hogy lehetséges a testvériség.
A magyar gyerekek két nigériai társukat segítették, hogy eljuthasson a római nemzetközi rendezvényre, ahol kétezren képviselték az egész világot.
Budapestre az egész országból érkeztek és egy egész napot töltöttek együtt egy napot a békéért és az egységért. A stafétét 16 órakor vették át telefonon Johannesburgtól a 0 kilométerkőnél. A Duna mentén futottak, majd a Margitszigeti Atlétikai Centrumban kezdődő program elején adták tovább a stafétát Írországnak.
Három hosszú szalag várta őket, melyre hatalmas betűkkel volt felírva az aranyszabály. Szimbolikusan csatlakoztak hozzá, és kezüket festékbe mártva, kézlenyomukat a szalagon hagyhatták. Majd hosszú kígyózó sorba rendezve, a szalagokból kialakították a béke szimbólumát. A szalagokkal vonultak vissza a Parlament előtt a Lánchídon át fel a budai vár teraszára, ahol a sportban, közös játékban, tapasztalataik megosztásában gazdag egész napos esemény egy fénykoreográfiával végződött. Ezzel szerették volna kifejezni, hogy a szeretet világosságot gyújt az emberek és a világ kisebb-nagyobb éjszakáiban.
Ezen a napon meghirdették a „Színezzük be szeretettel városunkat” programot, amelyben a 9-18 éves korosztály vesz részt, akik szeretnék élhetőbbé tenni a városukat. Az ötlet Chiara Lubichtól származik, aki három évvel ezelőtt a „Gyerekek az egységért” mozgalom tagjaira bízta ennek megvalósítását. Azóta már mind az öt kontinensen indultak ilyen irányú kezdeményezések. Május 10-én szombaton Rómában, a Navona téren kétezer gyerek gyűlt össze az egész világról, hogy elmeséljék egymásnak tapasztalataikat, és széles körben is elindítsák a projektet kortársaik és a felnőttek körében is.
A műholdas összeköttetés programjában élettörténetek, tapasztalatok hangzottak el, zene és különböző koreográfiák tarkították a programot. A Gyerekek az egységért nagyon eredeti megfogalmazásban mutatták be tervük hat pontját: Matematikai műveleti jelekkel (+ szeretet, – fájdalom, : megosztani mindenkivel, % az evangélium százszorost ígér, x kivétel nélkül mindenkiért, = egy, a testvériségben egyesült világ) és konkrét tapasztalatokkal.
Második alkalommal rendezték meg a Run4Unity-t. “Amennyire tudok, ott leszek a Navona téren” mondta Chiara Lubich a Gyerekek az egységért mozgalom tagjainak röviddel azelőtt, hogy elment közülünk a földről. Lépésről lépésre követte az esemény előkészületeit. A 2008-as Run4unity-t a gyerekek különösen is neki ajánlották, hogy egy világméretű “köszönetet” mondjanak, és tanúságot tegyenek igyekezetükről, hogy tovább „futnak” álmának megvalósításáért, ami Jézus végrendelete: “hogy legyenek mindnyájan egy”.
A „Színezzük be szeretettel városainkat” projekt Chiara Lubich és társai legelső tapasztalataiban gyökerezik, amikor a II. világháború idején az evangélium szerinti életben találtak gyógyírt a város társadalmának sebeire. Ezt később kiterjesztették az egész világra. A gyerekek is erre törekszenek, és világszerte szeretettel szeretnék beszínezni városaik „szürke pontjait” saját környezetükben. Oda mennek, ahol magányt, kitaszítottságot, szenvedést, ellentéteket tapasztalnak, hogy kezdeményezéseikkel békét és egységet vigyenek.
Chiara Lubich bátorítását videofelvételről hallgatták meg, ahol átadja nekik a város életrekeltésének titkát, a szeretet művészetét. Ezt megelőzően néhány kérdést intéztek Chiara első társaihoz, akik a mozgalom születésétől kezdve mellette voltak. Silvana Veronesit, Marco Tecillát és Eli Folonarit hallottuk.
A program közben élő kapcsolatot sikerült teremteni Bolivarral és Jeruzsálemmel, valamint a gyerekek stúdiója hírt adott a Run4Unity 350 helyszínének eseményeiről is. A hírek a www. run4unity.net honlapon olvashatók.
A közvetítés végén egy kérdést tettek fel: Ki ne szeretné saját városát szeretettől színesen ragyogni? Vajon hol kezdjük el? Válaszul az egangélium egyik mondatát javasolták: „Amit akartok, hogy veletek tegyenek az emberek, ti is azt tegyétek velük.”. ez az „Aranyszabály”, amely szinte minden vallás szent könyvében, sőt minden ember szívébe beleírva megtalálható.
Ennek megvalósítása érdekében tevékenykednek, ennek továbbadását célozta meg a Run4Unity, mely világszerte már megvalósult kezdeményezésekről számolt be, és újakat indított. A rendezvény világszerte egy fénykoreográfiával zárult, kifejezvén, hogy az evangéliumi szeretet világosságot gyújt az emberek és a világ kisebb-nagyobb éjszakáiban.
Végezetül néhány benyomás a nap végén a magyarországi helyszínről: „Nagyon tetszett a mai nap, mert mi is észlelhettük a világ összefogását” – mondja az egyik résztvevő. „Egy jó cél érdekében tehettünk”, „egy szent cél érdekében futottunk, remélem, egyszer eljön a világbéke”, „tetszett az aranyszabély meg a társaság”, „tetszett, mert az egységet építjük, és ez konkrét tettekben is megnyilvánul, nemcsak szóban”, „a mozgalom fogalmát ismertem meg, hogy közös ügyért mozduljunk”.
Bővebben:
Hírek a szimbólikus jelentőségű helyszínekről
Hírek a világ konfliktusoktól szenvedő részeiről
A legeredetibb ötletek
Tapasztalatok a világ minden részéről
Interjú Chiara Lubich első társaival
Chiara Lubich a szeretet művészetéről
Run4Unity nemzetközi honlapja hírekkel, fényképekkel: www.run4unity.net