Jánoshalma a testvériség városa
A Fokoláre mozgalom fiataljai és az Összefogás Jánoshalmáért egyesület közös tábort rendezett fiataloknak Jánoshalmán július 10-15-éig. 150 fiatal érkezett az egész országból a tízezres kisvárosba.
A békés, Bácska és a Kiskunság határán található tízezres kisváros magában hordozza a térség jellegzetes szépségeit és problémáit is: csendes, üdítő környezet, a fejlődés lehetőségének szele, ugyanakkor a gazdasági szerkezetváltozásból fakadó nehézségek, mint a munkanélküliség és a fiatalok elvándorlása. A Fokoláre mozgalom helyi közössége már jó néhány éve aktívan tesz azért, hogy a testvériséget élve előre lendítsék a város sok ügyét. Ezért a célért alapították az Összefogás Jánoshalmáért Egyesületet. Július 10. és 15. között az egyesület és a Fokoláre mozgalomhoz tartozó fiatalok közös szervezésében 150 fiatal érkezett a városba.
A fiatalok tábora, mondhatjuk, a szeretet versenye volt.
A város részéről rengeteg felajánlás érkezett a tábor javára: szponzorok, kedvezményes péksütemény, sok-sok barack, alma, paprika, paradicsom, olcsó szálláslehetőség, ingyenes teremhasználat, és ezernyi kis probléma, ami a már felépült szeretet-kapcsolatokon keresztül pillanatok alatt megoldódtak. Vasárnap a tanyán egészen „ízlelhető” volt a helyiek szeretete, este pedig a nyílt estén, amikor bemutatkoztak, egészen megható volt, hogy tényleg vannak emberek, akik ennyire a körülöttük lévőkért élnek.
A fiatalok programja délelőttönként a város környezetének szépítése volt – útpadkafestés, vasútállomás rendbe tétele, kiserdő rendezése, óvoda kertjének csinosítása. Igazán látványos jelenség volt ez a csendes kisvárosban. A csoport másik része a szociális otthonban a város lelki szépítésén fáradozott, a magányos idősekkel fagyizni mentek, beszélgettek, sétáltak. Kölcsönös volt a gazdagodás.
Délutánonként tematikus fórumokon vehettek részt, környezetvédelem, munkavállalás és ambíció, házasság és együttjárás klasszikus témái mellett a művészeti műhelyben közösségi alkotómunka folyt, a drámajáték csoport pedig a testvériség témáját szimbolikus eszközökkel dolgozta fel.
Külön megemlítendő a politikai fórum, ahol Czeller Zoltán a helyi polgármester és egyik képviselőtársa arról beszélt, hogyan alakította át a képviselőtestületi munkájukat az, hogy a versengés és szembenállás politikája helyett a kölcsönös szeretet elvén igyekeztek
a város érdekeit szem előtt tartva és az egyes személyeket megbecsülve olyan kényes kérdéseket is elrendezni, mint például a szükséges elbocsátások és városi adminisztráció csökkentése.
Hatalmas élmény volt a vasárnapi pihenőnap, amikor a jánoshalmi közösség tagjai három hatalmas bogrács vadpörkölttel, házi kemencés lángossal és persze jófajta jánoshalmi barackkal, szilvával vártak a fiatalokat. Este viszont ők látták vendégül a várost a nyílt estén, ahol a városban tapasztalt nyüzsgés valódi okára kíváncsiak megismerhették a Fokoláre fiataljait egybefogó Fiatalok az Egyesült világért mozgalmat, ők pedig megismerkedhettek az Összefogás Jánoshalmáért Egyesület tevékenységével.
A munka mellett a sport, a játék, a közös étkezések és az esti szórakozás pillanatai mind alkalmat adtak arra, hogy egymás között életre váltsák azt, amit a reggeli indításokon a napi evangéliumi mottókban kitűztek maguk elé, például, hogy azt tegyük a másiknak, amit szeretnénk, hogy nekünk tegyenek (vö. Mt 7,12) vagy hogy kölcsönösen szeressük egymást. (Vö. Jn 13,34.)
A tábor soha nem lehetett volna ilyen a helyiek szeretete nélkül, és a jánoshalmiak is csordultig voltak hálával, hogy a fiatalok dinamizmust, tettrekészséget, reményt hoztak ebbe az olykor megfásult, gondokkal küszködő környezetbe.E néhány nap a testvériség megtapasztalása volt, mely képes arra, hogy az egyes embereken túl egész közösségeket, városokat is megújítson.
Július 21, hétfő, 15:30:00
Hírek – Jánoshalma a testvériség városa