Válságban van Európa? Haladjunk együtt.
Eli Folonari a Fokoláre Mozgalom, Gerhard Pross az YMCA és Marco Impagliazzo a Sant’Egidio Közösség részéről kerekasztal beszélgetést folytatott a Fokoláre Mozgalom európai küldötteivel. A fő téma az volt, hogy az „Együtt Európáért” eddigi tapasztalatai után, milyen út áll előttük a 2012. május 12-én Brüsszelben, az Európai Parlamentben megrendezendő kongresszus tekintetében.„Az Együtt Európáért rendezvény nem ment ki a divatból, sőt egyre inkább szükséges, mert a világ egy mélyülő válság felé tart, mely nem csak gazdasági és strukturális jellegű, hanem a kapcsolatokat érinti” – állapította meg Marco Impagliazzo.
Ebben a dialógusban részt vett az „Együtt Európáért” csoport néhány fő szervezője és a Fokoláre Mozgalom európai küldöttei, akik az éves találkozójukat tartják Róma közelében, a Rocca di Papában levő nemzetközi központban. „Az egység felé tartó lendület újra kivirágzott bennünk” – hangsúlyozta Gerhard Pross, amikor a 2000-ben lezajlott döntő pillanatra emlékezett vissza. Akkor Chiara Lubich és az evangélikus püspök Wilckens tapasztalata mély egybehangzásról tett tanúságot, annak ellenére, hogy különböző módon fejezték ki magukat és különböző módon indultak el. „Erősebb volt az az igazság, hogy mindketten Krisztushoz tartozunk. A Szent Lélek kitágította a horizontokat… Közösen értettük meg annak fontosságát, hogy nyitottak legyünk a másik felé. És így kezdtek el az előítélet falai leomlani.”
A kerekasztal beszélgetésen egymás után kaptak szót a szervezők: először az YMCA elnevezésű evangélikus mozgalom képviselője Esslingenből. Az európai keresztény mozgalmak kalandjának kezdetén ők az elsők között voltak jelen; utána a Sant’Egidio Közösség jelenlegi elnöke szólalt fel, aki éppen most tért vissza Münchenből, ahol szeptember 11. és 13. között a békéért rendezett nemzetközi imádságon vett részt. A sort Eli Folonari zárta, aki az elmúlt közel hat évtizedben Chiara Lubich mellett élt. Eli nyitotta meg arról az eszmecserét, mely a katolikus Egyházon belül és a különböző egyházakban létező mozgalmakkal és karizmatikus közösségekkel már megindult és bemutatta a különböző mozgalmak közötti együtt haladás gyökereit, majd idézte az alapokmányt: „A közösségek és a keresztény mozgalmak közötti komunió alapjai”. Ezt a dokumentumot 2009-ben az „Együtt Európáért” barátai írtak alá Rómában, a Sant’Egidio Közösség által megtartott találkozón. Azért, hogy elősegítsék egymás kölcsönös megismerését, minden évben más helyszínen és más vendéglátó közösségben találkoznak. 2010-ben a Schönstatt töltötte be ezt a funkciót, ebben az évben a Fokoláre Mozgalom. A következő találkozóra 2011. november 10. és 12. között kerül sor, hogy a május 12. programon dolgozzanak.
A kerekasztal beszélgetést az a tény aranyozta be, hogy egybeesett XVI. Benedek németországi látogatásával, mely még jobban kiemelte az ökumenikus párbeszéd fontosságát és azt, amire Európának szüksége van, Az „együtt élni” kulcs szóvá válik, amit meg kell tanulnunk és javasolnunk, megálmodnunk, megvalósítanunk kell. Olyan látásmód ez, melybe mindannyiunknak be kell kapcsolódni, kezdve a fiataloktól: „Pontosan azért, mert a válságban élünk, még többet kell dolgoznunk” állapítja meg Marco Impagliazzo.
„Az együtt megélt tapasztalat a mozgalmakkal, engem belülről változtatott meg” – mondja bizalmasan Gerhard Pross és aláhúzza az egység iránti szenvedélyt, melyet mint evangélikusok éreztek, hogy megszületik bennük a különböző keresztény egyházakkal való közös munkának köszönhetően. Meghatottan emlékeznek vissza Chiara Lubich-ra és Helmut Nicklas-ra, a két nagy karizmatikus emberre, akik hittek és lelkesítették a tömegeket az Európáért való álomban.Néhány hónap különbséggel fejezték be földi életüket, de örökségükkel folyamatosan inspirálják sokak munkáját.