Maria Voce: Ismét találkoznak a nagy vallások képviselői Assisiben
Ebben az évben október 27-én lesz Assisiben a következő 1986 óta a 25. vallásközi találkozó. Erről beszél Maria Voce az Osservatore Romano újságban.
Mindenekelőtt szeretném kifejezni örömömet, örömünket és hálánkat azért, hogy XVI. Benedek pápa ismét bejelentette ezt a fontos találkozót Szent Ferenc városában. Az öröm születik meg az ember szívében egy ilyen inspirációval kapcsolatban, mely egészen biztosan hatással lesz arra, hogy felgyorsuljon és elmélyüljön saját vallási meggyőződésünkben a béke szolgálatának a megélése. Sürgős dolog ez ma, amikor abszurd módon, de terjed a vallástól való félelem, attól a vallástól, mely természeténél fogva a béke élő forrása. Sokfajta konfliktus, feszültség, fóbia, türelmetlenség és üldözés okának vallási hátteret tulajdonítunk, mely mindenütt jelen van a világon.
Napjaink gyors változásai közepette «azok a falak, melyek között a különböző civilizációk a kultúrájukkal éltek, mára repedező félben vannak» állapítja meg a filozófus Giuseppe Zanghi. De ezzel egy időben «a látóhatáron kirajzolódik egy világméretű, falak nélküli város, és ez a város tele van reménnyel». Chiara Lubich körvonalazta ezt az elképzelést 2004-ben Londonban, amikor olyan közönségnek beszélt, akik között sokféle vallás képviselői voltak jelen. Válasz volt ez arra a kérdésükre, hogy milyen jövő vár korunk sokszínű kulturális, etnikai és vallási társadalmára, a civilizáció összeütközésének kockázatával szemben. (…) Chiara már a hetvenes években (…), amikor fiataloknak beszélt egy nemzetközi kongresszuson, azt kérte tőlük, hogy «ne csukjátok be szemeteket az emberiségnek a gyötrődése láttán, hanem tudatosan vegyétek ki részeteket az új világ megszületésében». «Azért vagytok itt – fűzte hozzá –, hogy ”világméretű mentalitással rendelkező” emberekké formálódjatok, hogy aztán világméretű emberekké váljatok».
(…) Ebben az elmúlt 25 évben a boldog II. János Pál pápa által megnyitott út, a Zsinat tanításának megvalósítása érdekében, egészen biztosan nagy változásokat eredményezett a Szentlélek munkájának köszönhetően. Csodálatos módon köti össze a tanítást és a pápák próféciáját számos tanúságtevő, a régi és új karizmák, a szerzetes rendek és új egyházi mozgalmak életével, melyeket Ő hívott életre a katolikus Egyházban, más egyházakban és egyházi közösségekben.
A Szentlélek irányítja azt a történetet, hogy az egység nagy terve kibontakozzon, annak ellenére, hogy sok minden és súlyosan árnyékolja be Földünket. Ezt jól tudjuk. Mozgalmunk számára is, szinte meglepetésszerűen megnyílt a nagy vallásokkal való párbeszéd eddig ismeretlen útja. Chiara Lubich megértette a Szentlélek jelét, amikor 1977-ben a londoni Guildhallban jelenlevő különböző vallások vezetői kifejezetten érdeklődtek lelki tapasztalata iránt. Chiarának ekkor adták át a Templeton-díjat a vallások előrehaladásáért végzett munkájáért.
Ettől fogva számtalan fejlődés következett be az elmúlt több mint harminc évben. (…) Amikor Chiara 1972-ben arra hívta meg a fiatalokat, hogy főszerepelőként vegyenek részt az új világ megszületésében, akkor átadta nekik azt, amit úgy határozott meg, hogy «a szeretet nagyon hatékony fegyvere», hogy «a példakép, aki képes a világ egységét újra rendbe tenni»: az elhagyott Jézus, Aki eljut oda, hogy az Atyától val
ó elhagyottságot kiáltja. «Rajtatok áll, hogy újra éljétek Őt, hogy elengedhetetlen és határozott módon beindítsátok azt a változást, amivel a világ szembesül.»
A keresztre feszített és feltámadt Úr az a kulcs, amely megnyitja a legnehezebb helyzetekben is a párbeszédet. (…) Váratlan volt Chiara felé az a kérés, hogy beszéljen a buddhista nagygyűlésen Tokióban, buddhista szerzeteseknek és szerzetesnőknek Thaiföldön, muszlimoknak Harlemben és animistáknak Kamerunban. Ma már a vallások közötti párbeszéd nem korlátozódhat a vezetőkre, a kutatókra és a szakértőkre, hanem a nép, az élet párbeszédének kell lennie, amely egyre inkább elengedhetetlen városaink és országaink békés egymás mellett élése szempontjából. (…)
A mindennapok tanúságtétele nyitja meg az utat: (…) mindenütt ismerünk olyan keresztényeket és muszlimokat, akik tanúságot tesznek arról, hogy a másiktól való félelemtől el lehet jutni a másik felfedezésére és hatást lehet gyakorolni a városokban a testvéri együttélésre.
Október 07, péntek, 13:54:53
Hírek – Maria Voce: Ismét találkoznak a nagy vallások képviselői Assisiben