Új emberiség Hírlevél – 2018. március
8. évfolyam 3. szám
Velünk történtek 2018. március hónapban
Gazdasági élet és munka
Tovább a megkezdett úton
2018. március 9- én egyenlő arányban képviseltük az egészségügyi dolgozókat és a pedagógusokat egy igen élénk, tanulságos, megdöbbentő beszélgetésen, amin ismét a szegénység volt a témánk. Valóban a perifériákról ismertünk meg történeteket, amiket nagy szakmai és emberi hozzáértéssel igyekszünk kezelni. Tanultunk egymástól! A problémákról is elkezdtünk beszélni. Felvetődött az első, lehetőségünkhöz mért „megoldás”: váratlan megtakarításainkból egy részt egy „dobozba” betesszük, összerakjuk, és a rászorulók igénye szerint használjuk. Találkozásainkat együtt folytatjuk! Akit érdekel a téma, várjuk! A következő alkalom: április 6. ( Mártonfalvi Etelka- Téglásy Klára)
Kárpátalján támogatás
2018. március 14-18. Pár évvel ezelőtt meghallottuk a segítségkérő hangot, és egy családot tudunk követni, rendszeresen támogatni. Most alkalmunk nyílt, hogy személyesen is megismerkedjünk velük. Egy nagymuzsalyi fiatalember kalauzolt bennünket. Megrendülten álltunk Szolyván, az emlékmű előtt, leróva tiszteletünket a „malenkij robot” több ezer áldozata előtt. Szavakkal ki se fejezhető: nagyon nehéz sorú magyarok, hálásan a látogatásunkért; az idegenvezető, aki építi a közösséget; első találkozásunk a családdal, aki évek óta közvetíti a rászoruló családnak a támogatásunkat. Mindenki, aki teheti, látogasson el Kárpátaljára! Az elején azt hisszük mi adtunk valamit, valójában százszor többet kaptunk. (Jágerné Luca Enikő)
Kárpátaljáért Jótékonysági Koncert
2018. április 14-én 16 órakor a Budapest, Szilágyi Dezső téri Református templomban. További információk a Hírlevélhez külön csatolt plakáton.
Kapcsolatok
Mozgalmak találkozása
2017. február 24. A Plébániai Mozgalom iskolájára meghívást kapott az Új Emberiség- és az Új Család Mozgalom. A PM iskolán résztvevők az első két évben a lelkiség pontjaival és a színekkel, majd a 3. évben a Mű történetével és struktúrájával ismerkednek meg. Ebben az évben az ágak és a mozgalmak képviselőivel való találkozások és beszélgetések során gyönyörűen kikerekedett a Mű hivatása, története, összetettsége, hálószerű működése, tevékenységeink és kapcsolataink, közös pontjaink. Az információkon és az összefüggések megértésén túl nagyon lelkesítő és inspiráló volt a kölcsönösen megosztott saját személyes hozzájárulás és tapasztalat, amivel és ahogyan éljük ezt a karizmát. (Jáky Edina)
KOHéziÓ találkozó az Új Város szerkesztőségében
2018. február 24. A cigány kapcsolatokban elköteleződő társainkkal rendezett találkozó célja az volt, hogy Ózd és Dejtár összekapcsolódjon. Az ózdi projekt, új nevén a KOHÓ kezdeményezésével a következő kérdésekre kerestük a választ: Mi közöm a cigánysághoz? Mi motivál ezen a téren? Mi a szerepem ebben? Mit tudok adni? Mi a feladatom? Tettem már valamit? Bari Józseftől hallhattunk egy érdekes, inspiráló előadást a cigányság kultúrájáról és gyökereiről, és több, Hodásztól Monorig megvalósult, megélt különböző tapasztalatokat, jó gyakorlatokat osztottunk meg egymással. A találkozó érdekes, gondolatébresztő volt: mindenképpen folytatni szeretnénk. Aki bekapcsolódna, azt szeretettel várjuk! (Héjj Rita)
Ökumenikus világimanap és keresztút
2017. február 27-én meghívást kaptunk Fördős Kata és férje, református „Karmel” csoportjába, hogy velük együtt vegyünk részt a világméretű rendezvény egyik alkalmán. Címe: „Mindaz, amit Isten alkotott, nagyon jó”. A hozzá fűződő elmélkedéseket, imákat, a teremetett világ védelmét szolgáló gondolatokat ebben az évben SURINAME (Dél-Amerika) asszonyai dolgozták ki. Az este felemelő, barátságos, megható légkörben zajlott, régi és új ismerőseinkkel. 2018. március 23-án a Budai Református Gyülekezet és az Alsókrisztinavárosi Katolikus Templom közös szervezésében a helyi görög katolikusokkal és evangélikusokkal –hagyományosan- keresztutat jártunk a Tabánban. A keresztet –állomásonként- a különböző felekezetbeliek vitték, és együtt követtük!
(Mészáros Klári- Téglásy Klára)
„Nagyon jó volt!”
2018. március 22-én a Nemzetközi Kávéházban „nagyon jó volt” – mondta az egyik külföldi fiatalember. Most egy nyelv, a francia szolgált közvetítőként. Antal Gergő jóvoltából kis magyar óra zajlott. A vendégek várása, az előkészületek is nagyon jó alkalmat adnak nekünk is, házigazdáknak, hogy egymást jobban megismerjük.
Ember és környezete egészsége
Teremtésvédelmi lelki nap
2018. február 24. A Naphimnusz Teremtésvédelmi Egyesület és az EcoOne magyarországi munkacsoportja teremtésvédelmi lelki napot tartott a Havanna lakótelepen tanulók részére. Bevezetésként Tauber Tamás (Naphimnusz Egyesület) motiváló beszélgetést vezetett, amely együttgondolkodásra késztetett mindnyájunkat. A csoportbeszélgetések témái a következők voltak:- Hang-zaj? (Berndt Mihály, EcoOne) – Tudatos fogyasztásról (Bánfalvi Német Andrea, Naphimnusz) – A kert – hogyan gondozzam? (Ádám Attila, EcoOne) – Az öko-dobókockáról (Román Zsuzsa, EcoOne). Délután a gyerekek által készített fotók segítéségével tekintettük át a környék „sebeit”, és örömre okot adó környezeti jellemzőit.”Kis projektet” is készítettünk: milyen bánatot enyhíthetek, és milyen örömet oszthatok meg másokkal? (Berndt Mihály)
Mesterlogopédus
2018. március 10-én Fábián Zsuzsanna annak a szakmai szervezetnek a konferenciáján adott elő Budapesten, amelyiktől 2012-ben a Mester logopédusi címet, valamint a Palotás Gábor-díjat kapta. A Démoszthenész Egyesület elnöksége az eddigi díjazottakat kérte fel, hogy mutassák be munkásságukat. A konferencia címe ez volt:„Mesterségünk címere”. Tudásmegosztás a Palotás Gábor mesterlogopédus cím eddigi díjazottaival. 32 éves logopédusi életének egyfajta szintézisét adta, azt, amit a Logopédiáról jelenleg tud. Ezek a doktori (eddig el nem készített) munkájának fő gondolatához vezettek, a „Teremtő Beszéd” -hez. A volt tanárai, nagyra becsült kollégái és a jövő logopédusai előtt tartott előadás jól sikerült. A Fokolare Mozgalmat Ferentzi Éva képviselte.
Magyar Arany Érdemkereszt
2018. március 14-én a Parlament Vadász termében Balogh Zoltán Miniszter Úrtól a ” Magyar Arany Érdemkereszt” kitüntetést vette át dr. Nádor Gyöngyvér. A Köztársasági Elnök Úr által aláírt kitüntetésben ” több évtizedes, példaértékű elhivatottsággal végzett gyógyító munkája elismerésekénk” az indoklás „Nagyon felemelő és nem mindennapi eseményen vettem részt, ahol a Férjem és a három gyermekemből a középső, Robi fiam kísért el az ünnepségre! 48 éve gyógyítom a betegeimet, mint fogorvos. A Jóisten kegyes volt hozzám, hogy sok-sok érthetetlen nehézség után felemelt, mindennek értelmet adott!” – írja Gyöngyvér. Nagyon büszkék vagyunk rá, hogy ilyen kitüntetésben részesítették. (Durst Veronka)
Nevelés és kultúra
Megújult a jánoshalmi köztéri béke dobókocka
3 és fél év szüntelen használat után, sokak szeretetét inspirálva megújult
a játszótér közelében lévő dobókockánk. Nagy örömmel vette birtokba kicsi és nagy, s azóta is sokan járnak, hogy megforgassák, és életre váltsák a rajta lévő javaslatokat. Az iskolákon és az óvodákon kívül több munkahelyen
is helyet kapott a kocka; mindenütt nagy segítség sokszor a nehéz helyzetekben. Andris József végtelen odaadásának és kreativitásának köszönhetően pedig létezik már puzzle is a dobókocka felirataiból, és összerakható kocka is. Szívesen használjuk őket minden fórumon. (Malustyik Ibolya)
A párbeszéd kultúrája Mária Művében
2018. február21-én a második képzési alkalommal gyűltünk össze érdeklődők, akik azzal a tudással szeretnénk gazdagodni: hogyan tudunk igazi párbeszédre szert tenni. Most a téma a következő volt: Milyen szempontokat tartsunk szem előtt a választásokon? A közös munka – plenáris ülésen és kiscsoportokban is – célja egy közösen kialakított értéklista felállítása volt. Azaz fogalmazzunk meg szempontokat, amelyek iránytűk lehetnek számunkra a választásokon. Nem értékeltük, minősítettük egymást, nem pártokról szólt a beszélgetés – értékek, gondolatok mentén beszélgettünk. Számomra élmény volt a régóta és a frissen megismert társaimmal együtt gondolkodni, meglátásainkat egymással megosztva gazdagodni. (Berndt Misi és Téglásy Klára)
„Doktorrá fogadom”
2018. február 21-én „Summa cum laude” minősítéssel védte meg Bárány Zsófi az Eötvös Loránd Tudományegyetem Történelemtudományok Doktori Iskola Modernkori Magyarország Doktori Programján, Dr. Erdődy Gábor témavezetésével készült Lonovics József szentszéki diplomáciai missziója című disszertációját, amely a magyarországi felekezeti közeledés lehetőségét vizsgálja a reformkori vegyes házassági kérdéskör kapcsán. A nyilvános vitán szép számmal jelentek meg a téma iránt érdeklődők a szakmából és egy kisebb csoport a fokolárból. Családja, barátai, mi is nagy szeretettel és büszkeséggel vettük őt körül! Együtt örültünk vele az elmúlt évek fontos és értékes munkája eredményének. Gratulálunk, Zsófi!!!! (Tóth Judit)
Előrejelzés:
-
2018. április 14. Kárpátaljáért Jótékonysági Koncert
-
2018. április 19. Nemzetközi Kávéház