Összefoglaló és köszönet a pakisztáni projekt segítőinek
Pakisztánban a Szociális Központban gondozott hindu, kaszton kívüli gyermekek taníttatására megrendezett jótékonysági koncert (2017. október 8.) után folytatott kéthavi gyűjtésünk lezárult. A beérkezett 2.640.000 Ft-ot átutaltuk az ottani, 2018. április 1-vel kezdődő beiskolázáshoz 40 gyermek részére. Hálásan köszönjük mindazoknak, akik valamilyen módon (imával, pénzadománnyal, a hír terjesztésével) részt vettek ebben: magánszemélyek, egy gimnázium, családok, plébániai közösségek, Életige csoportok. Kapcsolatunk továbbra is él a Központtal. A következő szakaszról, várhatóan ősszel, értesítést küldünk, illetve érdeklődni lehet: Tóth Judit: 30/ 898 09 07 és Téglásy Klára: 30/ 556 48 56
A 40 gyermek közül tízet mutatunk be, mert a támogatók fényképet kértek róluk.
Rövid jellemzésüket a Szociális Központból kaptuk
Szalay József és Hilda és egész nagy családjuk gyermeke.
Neve: DURTION LAL SHANKAR
Durtion 10 éves, két éve jár hozzánk előkészítőre és most mehet 1. osztályba. Öten vannak testvérek, ő a legnagyobb. Rendszeres, értelmes, de huncut…
A családdal jó a kapcsolat. Ő is a bagri nyelvet beszélte, amikor hozzánk került, de nálunk tanult meg urduul és mostanra az angollal is elindult. Őt is az All Saints’ High School-ba küldenénk.
A mosonmagyaróvári Piarista Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda gyermeke.
Neve: SANNY KISHAN
dr. Bárány Zsófia gyermeke.
Neve: HINA DIVA
Hinának tizenkét testvére van. Minden gyerek nálunk tanult. (A két legkisebb még ezután jön hozzánk.)
Az apukája a járványos gyermekbénulás következményei miatt erősen sántít. Napközben az egész család, beleértve a gyerekeket is, virágokból karkötőt készít, amit a fiaik árusítanak az utcán.
Nemrégiben egy varrógépet adtunk az anyukának, hogy otthon a sok gyerek mellett dolgozhasson, pénzt kereshessen ő is: most gyerekruhákat varr a Szociális Központnak. A varrógépet egy ismerős nagymama hagyatékából kaptuk.
Hina jól tanul, most lesz ötödikes. Minden nap megy korrepetálásra is, amit mi fizetünk.
Egy vidéki plébánia közösségének a gyermeke
Neve: SHAMCHAND RAMCHAND
Shamchand 12 éves fiú, második osztályos az általános iskolában. Öten vannak testvérek.
Az apuka egy tolható kis kocsival gyümölcsöt árusít, az anyuka otthon van. Shamchand 4 éve jár hozzánk. Nyolc éves volt, amikor hozzánk került, és két éven át mi készítettük fel az első osztályra.
Rendszeres korrepetálással jól fejleszthető gyermek. Nagyon melegszívű és nagylelkű. Mindenét megosztja másokkal. Szüleivel a kapcsolatunk nagyon jó, amikor extra korrepetálásra van szükség a nyomortelepen, az ő „házukat” használjuk.
dr. Gyenes Mária gyermeke
Neve: ANAR KALI KISHAN
Anar Kali 9 éves, közepes képességű, nagyon szelíd kislány, segítőkész. Segítségre van mindig szüksége, hogy jól koncentráljon.
A nyomortelepen élnek, de nagyon szeretnének kilépni innen. Az apa gyümölcsöt árusít, és napról napra élnek.
Marika leveléből idézünk, amikor megkapta a fényképét:
„A kislány tényleg csoda szép. Így most már nekem 3 gyerekem van, akiért felelős vagyok.”
A gödöllői Katolikus Plébánia gyermeke.
Neve: YASHWA FENIAZ – ő keresztény
Yashwa a nyomor negyben él. Édesanyja meghalt, az apuka testvére, a nagynéni neveli, aki szintén nagyon szegény körülmények között él. Nagyon érzékeny lelkületű, mindenben együttműködő. Yashwa 11 éves, eddig sohasem járt iskolába. 10 évesen nálunk kezdett el tanulni, nagyon szereti az iskolai feladatokat. Az iskola előkészítőt igen jól végezte most indulhat első osztályba.
A havannai Szent László Plébánia első gyermeke.
Neve: SUNNY GHIANDAS
A család egy hozzánk közeli hindu kolónián él sátorban. 6 gyerek van, 2 fiú, 4 kislány. Az apukának súlyos balesete volt, így sokáig anyagi nehézségekkel küzdött az egész család. Most már jól van, zöldséget árul.
Sunny 12 éves. Egy évvel ezelőtt kezdett el hozzánk járni, korábban sohasem járt iskolába. Ez alatt az év alatt remekül haladt előre az iskola előkészítőben, Megérett az első osztályra, mostantól állami iskolába küldhető.
Nagyon kedves, komoly fiú, 9 éves kora óta minden nap apjával együtt dolgozik.
A Pestszentlőrinc Evangélikus Gyülekezet és a Szent László Plébánia közös gyermeke.
Neve: BOBBY KANAYA
6 gyerek van a családban, mind fiú. Bobby a második a gyerekek között. 12 éves.
Jelenleg az egyedülálló nagybátyjával él, mert családja egy másik városba költözött. Bobby a tanulást választotta és ezért maradt a nagybátyjával abban a városban, ahol a nyomornegyedben élnek. Saját maga mossa a ruháit, mindenről ő gondoskodik, ami az iskolát illeti. Meleg ételt ritkán eszik, csak nálunk a központban, de mindennek ellenére nagyon vidám fiú. Most kezdett el kamaszodni. Nagyon együttműködő, igyekvő, hálás mindenért. Most lesz harmadikos.
Bobbyval kapcsolatban közzétesszük azt a levelet, amit Évitől kaptunk, aki ezen a plébánián él és dolgozik.
„Egy összeg még az evangélikus gyülekezettől is várható. Valóban ígérték, hogy ‘beneveznek’ velünk együtt a pakisztáni gyermekek iskoláztatási támogatásába. Az evangélikus testvérek gyűjtésével annyi pénz érkezett, ami hiányzott a második gyermek teljes költségéből. Valóban megvalósult, hogy őt az evangélikus testvérekkel együtt támogattuk. Szívből köszönjük Bobby Kanayát, imádkozunk is érte.”
A budakeszi Életige kör első gyermeke.
Neve: KISHAN UJALA
Kishan most lesz harmadikos, négy gyerek van a családban. A legkisebb gyerek kivételével (aki most lesz 3 éves) minden gyerek hozzánk járt.
Szerény, keveset beszélő fiú, de szófogadó, jól lehet vele együttműködni. Az apuka zöldséget árul az utcán, az anyuka virágkarkötőt készít napközben, amit a gyerekek este eladnak az utcán. Napról napra élnek, de már nem koldulnak.
A budakeszi Életige kör második gyermeke.
Neve: KAJA ejtsd: KADZSÖL
Az alábbi beszámolót kaptuk a Szociális Központból, Pakisztánból – részletek:
FEBRUÁR – 2018
Folytatjuk a családokkal a kapcsolatok építését.
Speciális játékok a gyerekkel, ami a fegyelemre szoktat.
MÁRCIUS – 2018
Együtt ünnepeltük a családokkal HOLI ünnepét, ami a tavasz kezdete, és a hindu hagyomány szerint a jó győzelme a rossz felett.
A gyerekek remekül szórakoznak: szívesen befestik magukat és még a kecskét is…
Látogatás a nyomortelepen
Szülők iskolája, az anyák nevelése, hogyan figyeljenek oda otthon gyermekeik iskolai munkáját (minden anyuka analfabéta).
Életképek
A fehér inges fiú a mi gondozottunk, 11 éves. Az iskolán kívüli időben az utcán zöldséget árusít egyedül.
Egy másik fiú szintén ezt teszi, de ő csak 10 éves.
A jól halló és beszélő gyermek, süketnéma szüleiknek mutatják bizonyítványaikat.
Néhányan azok közül, akiket áprilistól az állami iskolába szeretnénk beíratni. Most tartanak a felvételi tesztek, meglátjuk, hogy kinek sikerül bejutni.
Pakisztánban kötelező az egyenruha, és az egyen cipő. Megvettük az előírt iskolai cipőket az új tanévre (2018-2019). Egy papírra lerajzoljuk a lábukat, és ezt a kivágott rajzot próbáljuk be a cipőkbe.
Néhány részlet a visszajelzésekből:
Szavakat nem találok, a képek láttán. Csoda ami történik ezekért a gyerekekért. Az ottaniak hősiesen viselik a szenvedéseik közelségét, amit nem sokan vállalnának. (aláírt levél)
Köszönjük a híreket, és kérjük, a következő szakaszról is értesítsetek minket!:) (egy fiatal házaspár)
A Szociális Központban dolgozó egyik munkatárs köszönete:
Nagyon szépen köszönünk minden szeretetet, törődést, együttműködést és a velünk együtt lélegző szolidaritást, ami a Szeretet Isten személyes gondoskodását közvetíti minden gyerekünk felé.
Nagy öleléssel és hálával mindenki felé, aki bármilyen módon részt vett ebben a projektben.
2018. április végén az alábbi levél érkezett, melyből néhány mondatot közlünk:
Kedveseink,
tudjuk, hogy már írtunk nektek, de újra megköszönjük a 8 500 Euro segítséget, mert nagyon megérintett minket a nagylelkűségetek, az odaadásotok és a szeretetetek!
Ez a projekt, ami a legabszurdabb nyomorban élő hindu gyermekeket segíti, nagyon a szívünkön fekszik.
Tudatában vagyunk annak, hogy egy családot alkotunk minden távolság ellenére, de ezzel a segítséggel ezt konkrétan is megtapasztaltuk.
Budapest, 2018 május