Hirek az Európa Máriapoliból (2)
Folytatjuk a híradást az Europa-Mariapoliról Jávorka Lajos személyes hangvételű hiradásában.
Az előző rész itt található: Hirek az Európa Máriapoliról
Chiara nyomában, Trentóban: Chiara 1920 január 22-én született, közeleg születésének századik évfordulója. Szülőháza azon a téren áll, ahol megnyitották a Trentói Zsinatot. A történész fokolarinó Nino vezetett bennünket, aki sok olyan részletet elmagyarázott, amiről korábban nem hallottunk. Ő segített jobban megértenünk a Zsinat jelentőségét és azt a szellemi lelki közeget, amiben Chiara felnőtt. Megható volt átélni, hogy 75-80 éve itt, ezen a helyen történt… A dóm nagy keresztje előtt imádkozott, amikor a filozófiát tanulmányozva hitbéli kétségei voltak… Isten első hívása a „Madonna Bianca” előtt… Az óvóhelyek… Menedék és döntés a „Könnyek völgyében”… A 42-es cipő… A ferences harmadrend helyszínei… Az első fokolár… A szegénynegyed… – https://hu.wikipedia.org/wiki/Chiara_Lubich
|
Magyar-magyar találkozó: Péntek este nyelvek szerint találkoztunk. Öt országból körülbelül nyolcvanan voltunk magyarok, akik spontán módon is gyakran összetalálkoztunk, így sok barátság szövődött vagy elmélyült, de nagyon örültünk ennek a lehetőségnek. ezekbne a napokban gyakran hallottuk Chiara egyik mondatát: „Szeresd a társad hazáját, úgy, mint a tiédet!” Egyikünk megfogalmazta, hogy ez igaz, de csak akkor áll az összehasonlítás, ha tényleg szeretjük a magyar hazánkat, magyar népünket. |
Chiara Lubich utca: Tonadicóban ma is áll az a pajta, amelynek szénapadlásán aludt Chiara az első társnőivel – ezt nevezik „Baita Paradisónak”. A városka önkormányzata úgy döntött, hogy a pajta előtti utat Chairáról nevezik el. Az ünnepségre, melyet szombaton 9.30-kor tartottak, eljött Trentó püspöke és a helybeliek is. Chairához méltóan egyszerű, és mégis fölemelő ünnep volt. A várakozás perceiben tudtam köszönteni Emmaus-t és Jesús-t. Nem kértem senkit fotózásra, de a szemfüles szobatársam, az olasz fokolarino Marco lekapott – fogadjátok szeretettel! Ahogy a többi szép pillanatban, úgy ekkor is a szívemben őriztelek Titeket és imaszándékaitokat.
|
Európa fölajánlása: 1959-ben, az utolsó itt tartott Mariapoli végén a jelenlévő nemzetek egy-egy képviselője fölajánlotta országát és népét Istennek. A 11-kor kezdő szentmisét a trentói püspök atya tartotta, vele miséztünk kb 20-an papok. A Gyuszkó vezette magyar kiskórus a „Minden földek Istent dicsérjétek” éneket zengette. A szentmise végén több nyelven fölolvasták (magyarul is) az alábbi elköteleződést:
|
Ünnep: A városka parkjában zsákunkból elfogyasztott jó hangulatú ebéd után a konferenciateremben gyűltünk össze záró ünnepre. A mi Letiziánk volt a műsorvezető egy magyarul is tudó osztrák paptestvérrel. A záró benyomások sorában megszólaltak román és vajdasági magyar fiatalok is, de a két éve a Papi Iskolát végzett anglikán Patrik barátom is. Majd népviseletben fergeteges táncot roptak az erdélyi barátaink, megnevettetett bennünket a messzi fölről érkezett híres varázsló, és megugráltattak bennünket a genek. Szép volt! Hogyan tovább? – Ne lett légyen hiába – rajtunk múlik!
Szeretettel, Lajos! |