A szíriai embargó feloldásáért
„Kérjük, hogy függesszék föl a gazdasági megszorításokat Szíria kormánya felé, hogy az ország népe hozzáférjen a piachoz és a nemzetközi pénzügyi szolgáltatásokhoz, hogy kellő orvosi ellátást és a szükséges pénzeszközöket megkapja ahhoz, hogy COVID-19 vírus ellen védekezni tudjon.”
Lényegében ezt tartalmazza a New Humanity, a nemzetközi Fokoláre mozgalom civil szervezetének felhívása, amellyel válaszolni szeretne a szíriai nép kiáltására, mely tíz éve polgárháborúban él, és most nagyon súlyosan megpróbálja a járvány, amely már elérte az országot.
A szíriai nép kiáltásához a világ sok jeles személyiségének hangja is csatlakozott már. Nem rég tett közzé egy üzenetet Antònio Guterres, az ENSZ főtitkára, arról, hogy mindannyian együtt küzdünk közös ellenségünkkel: „a vírust nem érdekli a nemzetiség, az etnikai csoport, a vallási hovatartozás. Megkülönböztetés nélkül mindenkit megtámad. Közben a világban fegyveres konfliktusok állnak fenn. És éppen a legkiszolgáltatottabbak fizetik meg ennek az árát – a nők és a gyerekek, a fogyatékkal élők, a peremre szorultak, a menekültek – őket fenyegeti leginkább a szenvedés és a pusztító veszítés a COVID-19 miatt.”
„Humanitárius célú felhívások százait közölték már Szíria ügyében – magyarázza Marco Desalvo, a szervezet elnöke -, de most rendkívüli helyzetről van szó. Egyrészt a Covid-19 mindannyiunkat ugyanolyan mértékben fenyeget, a válasz azonban, amelyet az országaink erre adni tudnak, az nagyon erősen eltérő. A felhívásunkat az ENSZ főtitkárnak címeztük és az európai intézményeknek, és azt kértük, hogy legalább egy időre oldják föl az embargót az egészségügyet és a pénzügyi tranzakciókat illetően, hogy Szíria az egészségügyi és gyógyszer ellátást biztosítani tudja.”
„Ez a felhívás nem jelent semmilyen politikai állásfoglalást – mondja Lucia Fronza Crepaz volt olasz parlamenti képviselő, a felívás egyik fő előmozfítója – ellenkezőleg, túlmutat a pártokon, mert a célja, hogy megóvja a szíriai civil lakosságot, és ez minden politikai és ideológiai beállítottságon túl mutat.”
A felhíváshoz már csatlakoztak jeles személyiségek a politika, az oktatás, a tudomány és a vallás területéről Romano Prodi, munka és szociálpolitikai államtitkár, Steni Di Piazza, Patrizia Toia és Silvia Costa, Luigi Ciotti atya, az Abele és a LIBERA csoport alapítója, Giovanni Paolo Ramonda, a XIII. János Pápa szervezet általános elnöke (APG23), Michel Veuthey, a nemzetközi jog tanára a Webster Egyetemen (Svájc), Andrea Olivero, az ACLI volt elnöke, Cornelio Sommaruga, a nemzetközi Vöröskereszt volt elnöke, P. Bahjat Elia Karakash, ofm. a damaszkuszi ferences testvérek elöljárója.
A petícióhoz itt lehet csatlakozni: change.org
Stefania Tanesini – www,focolare.org