Csoportmunka a párbeszédről
Az általános nagygyűlés naplója /6. rész – január 29.
A Fokoláre Mozgalom nagygyűlésének mai és holnapi napján a csoportmunkák módszere az “Open Space Technology” (azaz a Nyílt tér módszere) lesz. Ebben a rendszerben a világ minden részéről online bekapcsolódó 359 résztvevő virtuális csoportokban, szinte testközelben tud beszélni egymással, mintha csak egy asztal körül ülnének.
A szekciók munkája három különböző idősávban zajlik, hogy a világ bármely tájáról mindenki részt tudjon venni benne. Ez a három idősáv három földrajzi területnek felel meg: Ázsia és Óceánia; Afrika, Európa és Közel Kelet, illetve Amerika.
Az, hogy a nagygyűlés több napot szán a csoportos munkának, a különböző témák megvitatásának, jelzi a globális párbeszéd szükségességét és központi szerepét. Ez a globális párbeszéd már a nagygyűlés előtt körülbelül két évvel megkezdődött, melybe bevonták a Fokolár egész földön jelenlévő különböző közösségeit. A világméretű eszmecserében egyének és csoportok vettek részt, és több mint 3000 témajavaslatot jutattak el a nagygyűlés előkészítő bizottságának. Ezeket paraktikusan 16 nagyobb csoportba rendezték, melyek körüljárásával 4 további elsődleges fontosságú témakör rajzolódott ki:
- Visszanyúlni az egység karizmájának gyökereihez és elmélyülni benne.
- A karizmát gyakorlattá váltani minden területen, együttműködve az intézményekkel, az Egyházakkal, más vallások követőivel és a jó akaratú emberekkel.
- Különös figyelmet szentelni az ökológia minden területének, mely a jövőbe tekintően törődik az egyénekkel, a családokkal és közös otthonunkkal .
- Párbeszéd a generációk között, különösen az új nemzedékekkel.
A nagygyűlés első napjaiban a résztvevők részéről további három nagyobb témacsoportot került elő:
- A család
- A Mozgalom vezetése
- A kitaszítottak és a hátrányos helyzetűek felé való odafordulás
Azok a témák, amik ezekben a napokban a munkacsoportokban előtérbe kerülnek a záródokumentum alapját fogják képezni. Ezek adják majd az elkövetkező idők főbb irányvonalait – mint ahogyan azt Maria Voce a tegnapi nap folyamán említette –, melyek a Mozgalom nemzetközi központja és a különböző földrajzi zónák együttműködésében főleg helyi szinten kerülnek majd kidolgozásra, valósulnak meg, illetve kerülnek a mozgalom mindennapi életébe átültetésre.
A záródokumentum megszerkesztésén a nagygyűlés nyolc résztvevője, a kiadóbizottság fog dolgozni, melynek szövegét majd a nagygyűlésnek kell jóváhagynia.
A Fokoláre Mozgalom sajtóirodája