Bátran öleljük át az emberiség fájdalmát
Február 7-én ért véget a Fokoláre Mozgalom nagygyűlése. A záródokumentum meghívja a Mozgalom tagjait az egész világon, hogy váljanak felebarátjává azoknak, “akik nem számítanak vagy hátrányos körülmények között élnek”.
“Halljuk meg az emberiség, a teremtés és az új generációk kiáltását” és “öleljünk át mindenfajta fájdalmat és az egység hiányát”. Így kezdődnek a következő hat évre vonatkozó iránymutatások, amelyeket a Fokoláre Mozgalom nagygyűlése dolgozott ki. „Navigációs térkép” a záró dokumentum címe, amely a nagygyűlés munkája nyomán jött létre, és amelyet az utolsó ülésen, február 7-én, vasárnap fogadtak el.
Világos és határozott üzenettel kezdődik a dokumentum: összhangban a hivatásukkal, hogy vigyék az egységet oda, ahol nincs, a Fokolárok elkötelezik magukat elsősorban “annak felkeresésére, aki szenved, akit kirekesztettek, kezdve azon, akinek mi magunk okoztunk szenvedést, vagy rekesztettünk ki” és “párbeszédben vagyunk mindenkivel, hagyjuk, hogy megérintsen minket a másik, előnyben részesítve azt, akit a tőlünk legkülönbözőbbnek találunk”.
A cselekvés irányvonalai abból a vágyból fakadnak, hogy még inkább éljük a közelséget „azokkal, akik nem számítanak, akik hátrányos helyzetben élnek, vagy akik rendszeresen szenvednek”. Szerény, józan és elkötelezett életre hívja meg a Fokoláre Mozgalom a tagjait, bármilyen területen is tevékenykednek. Szeretnének „többet tenni ‘élő hálózatokban’, bizalommal teli kapcsolatokban, és együttműködni bárkivel, akit ugyanazon célok ragadtak magukkal”. Arra hívnak, hogy kiemelt figyelmet fordítsunk a család valóságára, „mint a társadalom elsődleges sejtjére”, és „úgy támogassuk és juttassuk érvényre a tevékenységében, mint társadalmi és politikai alanyt”.
„Mély fájdalommal” kér bocsánatot a nagygyűlés azoktól, akik „testi, szexuális, hatalmi vagy lelkiismereti” visszaélés áldozatai lettek. Annak érdekében, hogy ezzel kapcsolatban ne maradjon bizonytalanság, a Fokoláre új elnöke, Margaret Karram, az újraválasztott társelnökkel, Jesús Moránnal együtt négy pontban cselekvési programot nyújtott be a nagygyűlésnek, amely a testületek és a vizsgálati eljárások felülvizsgálatával kezdődik, majd pedig újból megvizsgálnak minden esetet, amelyről bármilyen módon tudomást szereztek vagy szereznek.
A nagygyűlés zárásaként az új elnök, Margaret Karram – világméretű táv-taps kíséretében – kifejezte háláját a távozó elnöknek, Maria Voce-nak, az odaadásáért, okosságért és a lelki mélységért, amellyel a Mozgalmat vezette az utóbbi 12 évben. És mindenkit arra buzdított, hogy mindig hallgasson a Szentlélekre, és tanúskodjon arról az örömről, amely az evangélium lendületes megéléséből fakad.
Amint bejeződött a nagygyűlés, Kevin Farrel bíboros, a Világiak, Család és Élet dikasztériumának prefektusa a titkárhelyettesével, Linda Ghisoni-val együtt meglátogatta a Fokoláre nemzetközi központját Rocca di Papa-n. A hálaadó misén a homíliájában Farrel bíboros emlékeztett arra, amit Ferenc pápa ajánlott, amikor magánkihallgatáson fogadta a nagygyűlést, hogy „akár a személyes, akár a közösségi válság pillanata, ha jól és bölcsen éljük meg, ajándék is lehet, és nagy áldást hozhat. Átépít minket, lebontja büszkeségünket, hiú önbizalmunkat”. És bátorította a Mozgalmat, hogy „folyamatosan térjen vissza Chiara Lubich karizmájának tisztaságához, vagyis térjen vissza a Jézussal folytatott személyes, őszinte és teljes kapcsolat szépségéhez,
A Fokoláre Mozgalom Sajtóirodája