NETone kongresszus – Információs munkacsoport
NETone kongresszus – Információs munkacsoport
Castelgandolfo, 2004. november 5-7.
A munkacsoport elősorban újságírókat, sajtóreferenseket, a nyomtatott és az elektronikus média különböző munkaköreiben dolgozó szakembereket és a téma iránt érdeklődő egyetemi hallgatókat gyűjtött egybe, a kongresszus legnépesebb munkacsoportja volt.
3 kérdéscsoport körül szerveződött a munka:
- A globális társadalom kihívásai
- Tömegtájékoztatási eszközök – lokális és globális média: lehet(etlen) a párbeszéd?
- Egy újfajta újságírás lehetőségei
A globális társadalom kihívásait elemezve elhangzott, hogy a modern, rendezett társadalomból átléptünk a globális társadalomba, amelyben az a veszély fenyeget, hogy az emberek elveszítik saját identitásukat és nem tudják, hol a helyük a világban. A kulturális és vallási diverzitás elmossa az egyénnek és a kultúrának azokat az alapvető jellemzőit, amelyek az önmeghatározást és a kapcsolatépítést segítik. Az igazi tartalmak és értékek újra felfedezéséhez az ingyenességet, a párbeszédet, a kölcsönösséget és a testvériséget kell előtérbe helyezni.
A munkacsoport tevékenységét a nemzetköziség, a multikulturalitás és a vallások között párbeszéd jellemezte. A kerekasztalok és a hozzászólások jó példákat mutattak meg arra, hogy a különböző kontinenseken és eltérő kulturális, politikai és vallási környezetben élő embereket ugyanazok a problémák foglalkoztatják és hasonló megközelítéssel és eszközökkel tudnak a problémákra választ találni.
A résztvevőkben megerősödött az a meggyőződés, hogy az újságírók választ tudnak adni a globális társadalom kihívásaira azáltal, hogy kapcsolatba hozzák egymással a népeket, vallásokat, kultúrákat. Pozitív szerepet tudnak betölteni a társadalomban azáltal, hogy a párbeszéd elősegítésén, egymás jobb megismerésén dolgoznak.
Az újságíró, kommunikátor felelőssége, hogy ne manipulálja az embereket, hanem nyissa meg őket egymás iránt, ne erősítse, hanem rombolja az előítéleteket. A keresztények régóta a társadalmi párbeszéd művelői, jó példát mutathatnak arra, hogyan kell ezt a párbeszédet fenntartani a testvériség jegyében.
A média szerepe lehet, hogy informáljon, hidat építsen és megvilágítson. A média befolyásoló hatalma ellen a legjobb védekezési mód az alternatív információs csatornák felállítása. Ezek az alternatív hálózatok nem a mindenkori kormányzat elleni támadásként, ellenzéki hírforrásként kívánnak működni, hanem az objektív tájékoztatást, a társadalmi kontroll jelenlétét szolgálják a média világában. Konkrét példát is hozott fel ennek a bemutatására Ela Gandhi, a néhai Mahatma Gandhi unokája, aki jelenleg Dél-Afrikában él és ott több lapnak az alapítója.
Visszatérő kérdés volt, hogy a média által túlsúlyban lévő bűnügyi hírek, rémhírek és a különböző katasztrófákról, háborúkról szóló híradások túlsúlyával és negatív befolyásoló szerepével szemben hogyan léphetnek fel a szakemberek. A kommunikátoroknak a pozitív híreket kell keresniük és terjeszteniük. Ezeknek a pozitív híreknek a felkutatása és bemutatása bátorságot, időt és energiát követel. Az eseményeket nem a közvélemény általános elvárásainak, s a felszínes tájékoztatásnak a jegyében kell tálalni, a „használd és dobd el” magatartást erősíteni vagy a megbotránkoztatást megcélozni. A munka elvégzéséhez elsősorban magunkban kell a pozitív látásmódot erősíteni. Az eseményeket meg kell próbálni Isten szemével nézni, arról hírt adni, ami életet, reménységet ad az embereknek. Az események közötti fontossági sorrendet is könnyebb lesz felállítani ilyen módon. A média manipuláló és a piac értékeit szem előtt tartó hatalmával szemben az emberi értékeket kell képviselni. Hinni kell abban, mondta William Esposo, a fülöp-szigeteki Phil Daily Inquirer internetes oldal szerkesztője, Corazon Aquino elnökasszony korábbi kampányfőnöke, hogy az emberek vágynak az igazságra és felismerik azt.
A média és a társadalom párbeszédét elősegítő javaslatot fogalmazott meg egy olasz újságíró házaspár, akik evvel a címmel konkrét programot is kidolgoztak. Pierro Damasso, a TG1 műsorvezetője ésFrancesca Giordano, a Keresztény Dolgozók Egyesületének a szóvivője támogatta azt, hogy a civil társadalom ne csak passzív befogadója legyen a média híreinek, hanem szerepet kaphasson a médiumok felügyeletében, a műsorszerkezet kialakításában is.
A hírszerkesztésben adjunk hírt a legkisebbekről, legszegényebbekről, elesettekről szóló híreknek is, elősegítve a szolidaritás erősödését és az ő fejlődésüket javasolta a francia Karitász sajtóreferense. Az igazság megmutatása ebben az összefüggésben a szeretet megnyilvánulása.
Bátorító példát mutatott meg Fatima Roriz, a brazil Jaime Camara kereskedelmi TV és rádióadók hálózatának egyik tartományi igazgatója, bemutatva, hogy az adó kereskedelmi volta ellenére el tudták érni a tulajdonosoknál, hogy a pozitív helyi kezdeményezéseket mutassák meg a nézőknek. 70%-os nézettségi mutatójuk a tulajdonosokat is meggyőzte.
A munkacsoportban megfogalmazott javaslatok:
-
levelezőlista felállítása a kommunikátorok közötti párbeszéd elindítására
-
pozitív hírek nemzetközi adatbankja
-
nemzeti kongresszusok, találkozások
-
nemzetközi találkozók, tapasztalatcsere
-
képzés és a pedagógiai elem erősítése egymás között és az újságírók számára
-
internetes oldalon a közvélemény és a szakemberek folyamatos tájékoztatása valósuljon meg, a jó példákat mutassuk meg
-
média és a civil társadalom közötti párbeszéd erősítése
-
foglalkozzunk az etikai kérdésekkel
-
segítsük egymást a különböző kultúrák megismerésében, a kulturális párbeszéd elősegítésében