A reformáció bölcsőjénél
2002. október 25 és 29. között Genf az ökumenikus párbeszéd városává vált. 1948 óta itt van a Egyházak Világtanácsának nemzetközi székhelye, valamint itt működik a Bossey Ökumenikus Tanulmányi Központ is, ahol a leendő lelkészek, papok ökumenikus jellegű továbbképzésben részesülhetnek. E két intézmény látta vendégül Chiara Lubichot dr. Konrad Raiser, az Egyházak Világtanácsa általános titkárának meghívására.
Az Egyházak Világtanácsa október 28-án tartotta ülését a genfi nemzetközi központban. A szervezet több évtizede dolgozik az egyházak egységéért, s az utóbbi időben belső nehézségek pillanatait élte meg. Az útkeresés szakaszában kérték fel Chiara Lubichot, hogy beszéljen az egység lelkiségének két alapgondolatáról: az egységről és a keresztre feszített és elhagyott Jézusról: “Az elhagyott Jézus fényt ad a keresztények látható egységének visszaállításához. Ő a mi »ökumenikus Keresztrefeszítettünk«. Ő a legjobb út minden személyes és intézményes megosztottság felülmúlására. Ha fájdalmat tapasztalok, az Ő arcát ismerem fel ebben a fájdalomban. Az együttműködés záloga pedig az, hogy a keresztény szeretet törvénye szerint készek legyünk az életünket adni egymásért.”
Szavai új reményt, bizalmat öntöttek a jelenlévőkbe:
“Tegnap még az ökumenikus mozgalom kríziséről beszéltünk. Úgy tűnt, hogy áthághatatlan akadályok állnak az egység felé vezető út előtt. Ma pedig itt van valaki, aki azt mondja, hogy az egységért dolgozni nem csak lehet, hanem egyenesen kötelességünk! Nekünk munkálkodnunk kell, s Isten meg fog segíteni!” – mondja Yorgo Lemopoulos, a Egyházak Világtanácsának alelnöke.
A találkozó végén Dr. Konrad Raiser, az Egyházak Világtanácsának általános titkára és Chiara Lubich közös nyilatkozatot adtak ki.
A hét másik kiemelkedő eseménye a genfi református katedrálisban tartott vasárnapi Istentisztelet volt, ahol Chiara Lubich beszéde minden várakozást felülmúló hatást gyakorolt a mintegy ezerötszáz főt számláló hallgatóságra.
“Sok jelentős pillanatot átéltem ebben a katedrálisban, de még soha nem tapasztaltam ehhez fogható légkört. A szeretet, a közelség, a lelki közösség pillanatai voltak ezek. Megtapasztaltam, hogy Isten jelenléte kifejeződhet annak az embernek a tekintetében, aki a másikra úgy tekint, mint saját magára.” – kommentálja Joel Stroudinsky, a Genfi Protestáns Egyház elnöke az eseményt.