Párbeszéd: út az egység felé
Szlovákiában a nagyszombati egyetem díszdoktorává avatta Chiara Lubichot az egység teológiájának előmozdításáért, valamint az ökumenikus, a vallásközi és a kortárs kultúrákkal való párbeszéd terén kifejtett munkájáért.
„A kereszténység képes folyamatosan megújulni a lelki krízis ellenére is, melyet a mai társadalomban tapasztalunk”. Ebben fogalmazta meg a nagyszombati egyetem rektora, Peter Blaho professzor az ünnepélyes ceremónia lényegét, mely nem az egyetem aulájában, hanem a castelgandolfói Máriapoli Központban zajlott. Ugyanis itt avatta az egyetem legfelsőbb vezetése Chiara Lubichot a teológia díszdoktorává 2003. június 23-án.
A kitüntetés felterjesztője Ladislav Csontos professzor, a tológiai kar dékánja volt. Előadásából kirajzolódott, hogy a szlovák kultúra milyen mélyen gyökerezik az országban ma is igen élő kereszténységbe. A nagyszombati egyetem 1635 óta működik, a jezsuiták alapította teológiai kar pedig 1992 óta tartozik hozzá. Csontos professzor elmondta, hogy a kommunizmus ideje alatt milyen hősiességet tanúsítottak teológiai intézet tanárai és hallgatói, többnyire papok és szerzetesek, akiket titokban szenteltek fel. A rendszer ellenére nagy odaadással törekedtek arra, hogy az oktatás megfeleljen a II. Vatikáni Zsinat tanításának. Így alakult ki a mai kar, melyet a sokrétű párbeszéd jellemez: módszerei, a különböző tudományágakkal való kapcsolata, az általa szervezett konferenciák és pubblikációi is ezt tükrözik.
„Ezért áll hozzánk olyan közel az egység teológiája és az a dialógus, amit Chiara Lubich folytat. Ezirányú munkája volt a legfőbb oka annak, hogy erre az elismerésre felterjesztettük”. A Fokoláre Mozgalom alapítóját „az ökumenikus mozgalom és a vallásközi párbeszéd kulcsemberének” nevezte. Arra is fölhívta a figyelmet, hogy „már a kommunista időkben tevékenykedett Szlovákiában a Mozgalom által, mely akkor vert gyökeret, és követőinek lelki támaszt nyújtott, a helyi egyháznak pedig a II. Vatikáni Zsinat szellemét hozta.”
Az egyetem rektora Chiara Lubich által nyitott „új utakról” és „modellekről” beszélt az interperszonális kapcsolatokban, melyek megújulást hoznak gazdasági, politikai és kulturális téren is, és az evangéliumi szeretet parancsából fakadó párbeszéden alapulnak. „A világ egységét erre a lelki alapra kell építenünk – mondta -, ha nem akarunk elveszni”.
Chiara Lubich előadásában e párbeszéd mélységeiről beszélt, mely a szentháromságos életben gyökerezik. És bemutatta ennek dinamizmusát: „ez önmagunk feltétel nélküli kölcsönös odaajándékozásában nyilvánul meg – magyarázta -, kölcsönös megsemmisülésben, teljes közösségben”. A „szeretet semmiségét” kéri, azt „’a nem létet’, ami fölfedi, hogy a Lét Szeretet”. Bemutatta ennek átalakító erejét a családi életben, a társadalom különböző területein, az egyház életében, ökumenikus és vallásközi téren.
Tehát különböző kultúrák, régi és új karizmák találkoztak ez ünnepi alkalommal, melynek folytatását várjuk. Az új díszdoktortól kért ünnepélyes ígéret garantálja ezt, hogy „ne fossza meg a nagyszombati egyetemet tanácsainak hathatós segítségétől, és továbbra is ismertesse meg az igazságot, melynek fényében megláthatjuk az emberi nem üdvösségét”.
Augusztus 06, szerda, 13:09:55
Hírek – Párbeszéd: út az egység felé