SocialOne kongresszus
Társadalmi kapcsolatok és testvériség.
Paradoxon vagy egy alátámasztható modell?
Szociológiai kongresszus Castelgandolfóban
Ezzel a cimmel nyitották meg Castel Gandolfoban (Róma) 2005. február 11-én azt a 3 napos nemzetközi kongresszust, amelyre több kontinesről, 28 országból érkeztek a résztvevők.
Résztvevők
A kongresszus résztvevői különféle tudományterületeket képviseltek: voltak a szociológia különféle ágait képviselő szakemberek, a teológia, a pszichológia, a közgazdaság, a politika, a környezetvédelem, a társadalomfilozófia, a szociális munka, a filozófia, a média, a pszichiatria jeles képviselői.
Magyarországot egy 11 fős csoport képviselte, többnyire a szociális munka különböző területein dolgozó szakemberek és egyetemi hallgatók, akik a szociológia és a szociálpedagógia területén végzik tanulmányaikat.
Munkamódszer
Az elméleti és az empírikus megközelítés végigkísérte e néhány nap munkáját. Senkit nem hátráltatott, hogy hányféle nyelven beszéltek, hány tudományterületet képviseltek és mennyire különböző kultúrából jöttek.
A program
Az első napot Chiara Lubich üzenete nyitotta meg. Majd Prof. Vicenzo Zani egy izgalmas összefoglalót adott „A komplex és globalizált társadalom kihívásai” címmel.Ezt követte az Argentin Szociálpolitikai Minisztérium szociális munkásának „Élettapasztalatok”c. előadása amit megosztott a jelenlévőkkel. Ezután egy olasz tapasztalat következett, amelyet a „La Pira” Nemzetközi Kulturális és Vallásközi Központ (Firenze) munkatársa mutatott be. Egy újfajta tapasztalatként egy Olasz Drogrehabilitációs Közösségben dolgozó terapeuta beszélt drogosokkal végzett munkájáról, ahol az eggyéválás az én halálát kéri a terapeutától. Aztán egy gazdag bemutatkozást láttunk a Fokláre mozgalom Loppianoi városkája nemzetközi családközpontjának prezentálásában. (Incisa-Valdarno, Firenze)
A második napon Vera Araujo brazil szociológus bemutatta a kongresszus fő témáját:
Társadalmi kapcsolatok és testvériség: paradox vagy egy alátámasztható modell? -címmel.
A társadalmi kapcsolatok témája nagyon időszerű.
A kapcsolatok és a globalizáció kihívása iránti egyre növekvő érdeklődés megkívánja, hogy új módon értsük meg a komplex és sokrétű kapcsolatok létét a mai világban.
A társadalomtudósok azon dolgoznak, hogy megszövegezzék ennek elméleti kifejtését a saját szakterületükön.
Általános ígény támadt új modellekre, új kutatási stratégiákra, új alkalmazási tervekre, amelyek kiemelik nem csak a konfliktusos valóságot, hanem a pozitív és konstruktív új jelenségeket is.
Előadását jól illusztrálta a Camerouni bangwák tartalmas, és kultúrájuk gazdagságával tarkított bemutatkozása, ahol az elmúlt évtizedek folyamán elérték, hogy egy egész nép a testvériség gondolatának szellemében él.
Összegzés
Nagyon hasznos volt a tudományterületek elméletének, eredményeinek és gyakorlati megvalósulásának párbeszéde, másrészt a kongresszus segítséget nyújtott ahhoz, hogy új látásmód és perspektíva bontakozzék ki abból, hogy a testvériséget, mint fogalmi kategóriát javasolják, amely egy új tudományos paradigma alapját képezheti.
A Social One javaslata
április 05, kedd, 12:16:13
Hírek – SocialOne kongresszus