Püspökök ökumenikus találkozója
Különböző egyházak püspökeit látta vendégül Romániában I. Teoctist ortodox pátriárka.
Három kontinensről a Fokoláre Mozgalom több mint 40 püspök barátja vett részt Bukarestben a XXIV. ökumenikus találkozón 2005. szeptember 21-27.
I. Teoctist román ortodox pátriárka és szinódusa meghívásának eleget téve a Fokoláre Mozgalom különböző egyházakhoz tartozó püspök barátainak évente megrendezésre kerülő találkozóját idén Bukarestben tartották, egy olyan országban, amelyet több okból is hídnak neveznek Kelet és Nyugat között. Az összejövetelt maga a Pátriárka nyitotta meg szeptember 21-én délelőtt.
19 országból érkeztek püspökök Bukarestbe. Az ortodox egyházat a konstantinápolyi ökumenikus pátriárkátus, az antióchiai és román, valamint a szerb, cseh és szlovák pátriárkátus püspökei képviselték. A szír-ortodox egyház püspökei Szíriából, Indiából és Hollandiából érkeztek. Ezen kívül képviseltette magát az az angliai és az olaszországi anglikán közösség, a német, svéd, norvég, brit, román és egyesült államokbeli evangélikus egyház, továbbá a brazil metodista egyház. A rendezvényen több, mint tíz katolikus püspök is részt vett.
„A Feltámadott jelenléte népe körében: az egyházi élet központja és közös tanúságtételünk alapja” – hangzott a találkozó címe, amely egyben elmélkedéseik középpontja is volt. Jézus ígérete szerint jelen van ott, „ahol ketten vagy hárman összejönnek az Ő nevében”. Jézusnak e titkát szeretnék elmélyíteni a püspökök, melyben a Krisztus Egyházában megvalósuló egyre teljesebb közösségnek és a hit továbbadásának útját látják a jelen korban. Teológiai és spirituális előadások követték egymást, a párbeszéd és a tapasztalatcsere révén pedig a Feltámadott jelenlétéről tanúskodtak mindennapi életünk különböző helyszínein.
Különösen fontos volt Chiara Lubichnak, a Fokoláre Mozgalom alapítójának és elnökének beszéde, mivel Jézus fent említett jelenléte a közösségben épp az ő karizmájának, ez egység lelkiségének jellegzetessége.
A romániai szerzetesség, a keleti rítusú liturgia és ikonográfia ösztönzőül szolgált a román ortodox egyház és a Romániában működő többi egyház közti mélyebb egység megteremtéséhez.
A különböző földrészekről érkező püspökök ugyanakkor testvéri közösségük tanúságtételét ajánlották föl a román népnek, amely 1999. májusában II. János Pál pápa látogatásakor „Egység, egység” kiáltásával felejthetetlen módon járult hozzá a keresztények közötti egység ügyéhez.
Szeptember 29, csütörtök, 10:20:29
Hírek – Püspökök ökumenikus találkozója