Közösség és a jog
„Kapcsolatok a jog világában: a testvériség helye?” címmel tartották meg az I. Nemzetközi Jogi Kongresszust a Fokoláre Mozgalom szervezésében november 18-25 között.
A castelgandolfói Máriapoli Központban mintegy hétszázan találkoztak: jogászok, egyetemi oktatók és joghallgatók – közöttük húsz magyar is. Megnyitó üzenetében Chiara Lubich többek között ezekkel a szavakkal adta meg a kongresszus alaphangját: „A világ és emberiség egynek lett teremtve, és a Szeretet-Isten képét hordozza magán”. Benne pedig mindenki „ajándéknak lett teremtve a mellette lévő ember számára”.
„A testvériség tehát minden ember természetébe bele van vésve, végeredményben ez az ember hivatása. A jogi világban is megélt kölcsönös szeretet evangéliumi parancsán keresztül lehetséges az ember és az emberiség teljes megvalósulása Isten terve szerint.”
Ebben a fényben kerültek megvilágításba a jog és igazság különböző területei, mint a nemzetközi jog, a közigazgatási jog, a személyi jog, a büntetőjog.
A nemzetközi jog képes lesz a testvériség alapján új megvilágításban vizsgálni a növekvő egymásrautaltságot népek között.
Segítheti majd ez az elv az állampolgárok demokratikus részvételét közigazgatásban.
Tapasztalatok támasztották alá, hogy a családjog és a vállalkozási jog terén a testvériség fékezni képes a profitorientált gondolkodást, és segíteni tudja a közösségi gazdaság szellemében megszülető vállalkozásokat.
A büntetőjog ma lényegében sokkal inkább a törvénysértésre összpontosít, eközben nem annyira törekszik a sértett személy vagy a megsebzett társadalmi kapcsolatok gyógyítására. Ezért az „igazságszolgáltatás” mellett elengedhetetlenül szükséges a kapcsolatokat helyreállítanunk, és ennek az igazság alapján kell történnie.
„A jövőben együtt, és nem elszigetelten” – így fogalmazták meg elhatározásukat a résztvevők a későbbiekre vonatkozóan.
Február 03, péntek, 16:55:35
Hírek – Közösség és a jog