A püspökök és a mozgalmak
A püspökök és a mozgalmak közötti közösségből új lendület születhet, hogy az egyház újult erővel hirdesse az evangéliumot és tanúságot tegyen róla.” – szólt a pápa a Fokoláre Mozgalom püspök barátaihoz és a Sant’Egidio Közösség püspök barátaihoz a február 8-i rendkívüli kihallgatáson.
“A püspökök és a mozgalmak közötti közösségből mindenképpen jelentős lendület születhet, hogy az egyház a világ minden részén újult erővel hirdesse a remény és a szeretet evangéliumát, és tanúságot tegyen róla.”– hangzik az egyik leghangsúlyosabb része XVI. Benedek pápa beszédének, amelyet 200 püspökhöz intézett a február 8-a délelőtti kihallgatáson. A Fokoláre Mozgalom püspök barátai voltak ott, akik Castel Gandolfóban találkoztak azokban a napokban, és a Sant’Egidio Közösség püspök barátai, akik az alapítás évfordulója alkalmából Rómában jöttek össze.
Fontos útmutatásokat tartalmazó beszédében XVI. Benedek pápa aláhúzta, amit 1998-ban már II. János Pál pápa is hangsúlyozott, hogy a mozgalmak és új közösségek “a Szentlélek gondviselés szerű ajándékai az egyháznak, hogy hatékonyan tudjon válaszolni a mai kor kihívásaira.”, a karizmák közötti közösséget pedig “határozottan az idők jelének” nevezte. Aláhúzta a karizmák és a szolgálatok sokféleségét és egységét az egyetlen egyház javára, és meghívta a püspököket, hogy Péter utódjával közösségben munkálkodjanak ezen.
“A püspökök közötti kölcsönös kapcsolat jócskán meghaladja hivatalos találkozásaikat”- idézte a pápai buzdítást. “Az olyan találkozókon, mint a tieitek” – mondta – nemcsak a kollegialitás tapasztalható meg, hanem “a püspökök közötti testvériség, mely abból fakad, hogy osztoznak a mozgalmak által képviselt gondolatokban. Ez arra ösztönözi őket, hogy elmélyüljön közöttük a szívek közössége, megerősödjenek egymás kölcsönös támogatásában és együtt akarják bemutatni, hogy az egyház az imádság és a szeretet lakhelye, az irgalmasság és a béke otthona.”
A Sant’Egidio Közösségről és a Fokoláre Mozgalomról beszélt, és aláhúzta azok “határozottan missziós lelkületét”. A gazdag nyugati világban, ahol mindenek ellenére “széles körben tapasztalható a lelkiség utáni vágy – mondta – mozgalmaitok tanúságot tesznek a hit öröméről, és a keresztény élet szépségéről. Földünk elnyomott részein ezek a mozgalmak a szolidaritást hirdetik, a szegények és a gyöngék mellé állnak.”
Majd pedig a két mozgalom jellegzetességeiről beszélt. A Fokoláre Mozgalomról azt mondta: “lelkiségének szívéből, a megfeszített és elhagyott Jézusból kiindulva aláhúzza az egység karizmáját és szolgálatát, mely a társadalom és a kultúra különböző területein valósul meg, a gazdaság világában például a “közösségi gazdaság” által, valamint az ökumenizmus és a vallásközi párbeszéd által.”
A találkozás azzal kezdődött, hogy a pápa jókívánságait és áldását küldte Chiara Lubichnak, és ezt kiterjesztette a Fokoláre Mozgalom minden tagjára, majd pedig köszöntötte Vincenzo Paglia püspököt, Andrea Riccardi professzort és az egész Sant’Egidio Közösséget.
A kihallgatás után a Fokoláre püspök barátai 30 újságíróval találkoztak, és a korunkban tapasztalható “kultúrális éjszaka” egyes megnyilvánulásairól beszéltek, amit a világ különböző részein tapasztalnak, és arról, hogy az egység lelkisége hogyan járul hozzá a testvériség kultúrájának megteremtéséhez. Vlk (Praga), Antonelli (Firenze) és Toppi (India) bíboros szólalt fel, valamint Pérez González (Madrid) és Ntagwarara (Burundi) püspök. A fö
lmerült témák: az értékek elerőtlenedése és az individualizmus a nyugati világban, az éhezés és az igazságtalanság a föld különböző részein, a vallási fundamentalizmus és a halálbüntetés. Ilyen körülmények között különösen nagy jelentősége van a közösségi lelkiségnek, a dialógusnak – állították a felszólaló püspökök -, ahogy azt a Fokoláre Mozgalomban láthatjuk, mely jelentős kihatással van a társadalomra, mert a megfeszített és elhagyott Jézusban találja meg a nyitját, hogy szembe tudjon nézni korunk kihívásaival és az emberek közötti egység és testvériség megteremtésén munkálkodjon – s ezt saját személyes tanúságtételükkel is alátámasztották.