Május 12. – Stuttgart – Budapest
230 keresztény mozgalom és közösség „Együtt Európáért”.
Műholdas összeköttetés Európa szerte egyidejűleg zajló találkozókkal.
2007. május 12., Budapest, Szent Imre Gimnázium
2007. május 19., Szeged, Alsóvárosi Kultúrház
„EGYÜTT EURÓPÁÉRT“ rendezvény
a testvériség és a javak megosztásának szellemében
szeretne megoldásokat ajánlani a korunkat jellemző problémákra, mint az előítélek, az idegengyűlölet, a történelem folymán kialakult sebek, a társadalmi szembenállás, a saját identitásunk elvesztésétől és a jövőtől való félelem.
230 európai mozgalom és közösség „EGYÜTT“,
hogy hidat verjen különböző népek és kultúrák, a lakosok és az intézmények közé, és új lendületet vigyen kontinensünk építésébe.
A PROGRAM
- Történelmi, kultúrális és lelki áttekintés – előadók:Ulrich Parzany, protestáns lelkész, a Pro-Christ evangelizáció vezetője, Nicky Gumbel, az anglikán egyházból indult Alpha International elnöke, Andrea Riccardi, a Sant’Egidio közösség alapítója és Chiara Lubich, a Fokoláre Mozgalom alapítója
Ulrich Parzany és Nicky Gumbel azt fogják hangsúlyozni, hogy milyen fontos visszatérni a hiteles és radikális evangéliumi élethez, mely az évszázadok során nagyban gazdagította Európa kultúrális, társadalmi és lelki örökségét. Az utóbbi évtizedekben pedig épp ebből az evangéliumi életből új keresztény életformát megvalósító mozgalmak és közösségek születtek a különböző egyházakban. A sokféle formában tapasztalható válság közepette, Andrea Riccardi fölteszi a kérdést: Merre tart Európa?. Chiara Lubich pedig a kereszténység lényegéről, a halál és feltámadás titkáról beszél, ahonnan a testvériség éltető ereje fakad, hogy új kultúrát tudjon hozni széttöredezett és konfliktusoktól terhes világunkba, és utat mutasson a közösségi kultúra felé.
- Tapasztalatok, kezdeményezések Európában, erről szól a találkozó második része. Mozgalmak és új közösségek
- hogyan állanak az élet mellé a családban;
- milyen hatással vannak a munka és a gazdaság világára;
- hogyan építenek szolidáris és testvéri kapcsolatot a szegényekkel és hátrányos helyzetűekkel
- hogyan állnak ki az igazságosság és a béke ügye mellett
- hogyan segítik az összetartást saját városukban, és hogyan válaszolnak a multikultúrális társadalom által fölvetett kérdésekre.
A tapasztalatok bár személyesek és behatárolt területre vonatkoznak, mégis meg tudják láttatni a közösségi életstílus összetartó és éltető erejét a mai társadalomban, amely nagyban hozzájárul, hogy Európa képes legyen szembenézni korunk sokféle kihívásával. Ugyanis minden mozgalom karizmája a Szentlélek egy-egy válasza a mai kor számára.
- Beszélgetés európai világi és ökumenikus intézmények képviselőivel a 2004 óta megtett útról, és a kilátásokról. A meghívottak között:Jacques Barrot, az Európai Bizottság alelnöke; Romano Prodi, olasz miniszterelnök; Walter Kasper bíboros, A Keresztények Egyéségért felelős Pápai Tanács elnöke; Anastas Yannulatos, Tirana és Albánia ortodox érseke; Arnold de Clermont, Az Egyházak Európai Tanácsának elnöke és a Franciaországi protestáns szövetség képviselője.
- Üzenet Európának. Ez lesz az esemény záróakkordja, egy nyilatkozat, amelyben a keresztény mozgalmak és közösségek elkötelezik magukat a béke és a testvériség ügye mellett és javasolják a társadalmi és politikai erőkkel való együttműködést.
- Különböző országok és kultúrák művészei teszik változatossá a programot, és mutatják be az európai örökség sokszínű gazdagságát.
„Együtt Európáért“ nemcsak egy rendezvény, hanem közös út, a közösség útja a különböző egyházakhoz tartozó mozgalmak és közösségek életében, európai “műhelymunka”, az egymással kibékült népek családjának megtapasztalása. 2004. május 8-án az első stuttgarti nagy találkozó volt az út első állomása, melynek – a médiának köszönhetően – százezren lehettek részesei az Európa szerte párhuzamosan megrendezett összejöveteleken.
A közös út, az egymással való közösség útja 1999-ben indult néhány német és olasz protestáns és katolikus mozgalom kezdeményezésére, majd francia közösségek is csatlakoztak, valamint anglikán és ortodox mozgalmak más európai országokból. A 2007-es rendezvény szervezésében a kezdeményezőket segítette a “Stuttgarti Barátok” tanácsa, melybe több mint 50 mozgalom és közösség tartozik, jelen van Albánia, Belgium, Németország, Franciaország, Hollandia, Olaszország, Luxemburg, Norvégia, ausztria, Lengyelország, Oroszország, Svájc, Szlovákia és Spanyolország. Látható tehát, hogy már a három éves előkészítő munka is európai dimenziókat öltött.
Az eseménynek külön aktualitást ad
a Római Szerződés aláírásának, az európai egyesülési folyamat kezdetének 50. évfordulója (1957-2007);
május 8-a, a II. világháború befejeződésének évfordulója;
május 9-e, az Európa nap, ugyanis 1950-ben ezen a napon tette közzé Robert Schuman történelmi jelentőségű nyilatkozatát, mely a tartós európai béke érdekében életre hívta az Európai Közösségeket.
A találkozó egyben előkészítő rendezvénye a 2007. szeptember 4-9. között Nagyszebenben megrendezésre kerülő III. Európai Ökumenikus Nagygyűlésnek.
Magyarországot száz fős delegáció képviseli Stuttgartban, amelynek tagjai politikusok, és különböző egyházakhoz tartozó mozgalmak és közösségek képviselői.
A budapesti helyszín résztvevői bekapcsolódnak a stuttgarti program műholdas közvetítésébe, valamint mindkét itthoni rendezvényen hazai mozgalmak és közösségek tapasztalatai hangzanak el a fenti témákban.
Az Együtt Európáért rendezvényt a mozgalmak és közösségek felelőseinek és munkatársaiknak két napos „Együtt az úton” c. kongresszusa készíti elő.
20 fórum és 14 kerekasztal beszélgetés keretében számos témát tárgyalnak, köztük: evangelizásió, ökumené, házasság és család, az élet védelme, politikai szerepvállalás, bevándorlás, gazdaság, ökológia, média, béke és igazságosság.
Kezdeményezők: Friedrich Aschoff, Evangélikus Karizmatikus Megújulás – Németország; Christophe D’Aloisio, Syndesmos – ortodox ifjúsági szervezetek testvérisége; Nicky Gumbel, Alpha International – az anglikán egyházban született evangelizációs kurzusok; Chiara Lubich, Fokoláre Mozgalom; Michael J. Marmann, Schönstatt Mozgalom (katolikus); Helmut Nicklas, YMCA, nemzetközi ökumenikus ifjúsági szervezet; Ulrich Parzany, Pro Christ, az evangélikus egyház által kezdeményezett evangelizáció; Gerhard Pross, Evangélikus Mozgalmak és Közösségek Felelőseinek Tanácsa; Andrea Riccardi, Sant’Egidio Közösség; Thomas Römer, YMCA München; Gérard Testard, Fondacio – Francia katolikus egyházban született közösség; Sr. Anna-Maria aus der Wiesche, Fraternita di Cristo di Selbitz, evangélikus egyházban született közösség.
sajtónak ; www.europ2007.org