Köszönet örökre mindenért
40 ezren vettek részt kedden délután Chiara Lubich temetési gyászmiséjén, amelyet Tarcisio Bertone bíboros államtitkár mutatott be a római Falakon kívüli Szent Pál pápai bazilikában, és több millióan követték világszerte az internetes és televíziós közvetítéseken keresztül.
A Szentatya lélekben részt vett Chiara Lubich temetésén. Üzenetében hálát adott Istennek Chiara csöndes és hatékony szolgálatáért, melyet az egyházért végzett. XII. Piusztól kezdve valamennyi pápával töretlen volt a kapcsolata, mindig híven követte tanításukat. Öröksége most lelki családjára száll: Szűz Mária segítse a Fokoláre Mozgalom minden tagját, hogy továbbhaladjon Chiara nyomdokain, hogy az egyház egyre inkább a szeretetközösség otthona és iskolája legyen – fohászkodott Benedek pápa, majd apostoli áldását küldte a temetési szertartás valamennyi résztvevőjére.
A liturgia megkezdése előtt a különböző keresztény felekezetek és más vallások képviselői szólaltal fel: Chiara református, evangélikus, ortodox, anglikán, zsidó, muzulmán, buddhista és hindú barátai.
Az Egyházak Ökumenikus Tanácsát Martin Robra tiszteletes képviselte, az ortodox egyházat Gennadiosz Zervosz metropolita, az evangélikus egyházat Christian Krause püspök, a Lutheránus Világszövetség elnöke. Jelen volt Lisa Palmieri, az Amerikai Zsidók Bizottságának szentszéki delegáltja, valamint az iszlám és a buddhizmus számos képviselője, köztük Luce Ardente (Pra Tongrathana), egy thaiföldi buddhista szerzetes, akit mély baráti szálak fűztek Chiarához
A lelkiségi mozgalmak képviselői közül jelen volt többek között Andrea Riccardi, a Sant’Egidio Közösség alapítója, Laurent Fabre, a Chemin Neuf Közösség alapítója, Julián Carrón, a CL mozgalom vezetője és Salvatore Martinez, a Karizmatikus Megújulási Mozgalom olaszországi felelőse. Jelen volt a szentmisén Romano Prodi olasz miniszterelnök, a kormány több minisztere , más politikusok, és számos város vezetői is, amelyek Chiarát tiszteletbeli polgárukká választották.
A szertartást az olasz televízión kívül közvetítették brazil, amerikai, francia, cseh, spanyol és libanoni csatornák is. Magyarországról mintegy 50 fő vett részt Chiara temetésén. Az országban három helyszínen volt közvetítés: Budapesten, Szegeden és Kecskeméten.
Chiara Krisztus illatát terjesztette a földön – mondta a szertartás elején Bertone bíboros. Homíliájában megállapította: Chiara Lubich élete szeretethimnusz volt Istennek, a Szeretet Istenének. Csak az isteni Szeretet tesz képessé minket arra, hogy újabb szeretetet ébresszünk, hogy szeressük még ellenségeinket is. Ez a kereszténység újdonsá
ga, ez az Evangélium lényege.
A XX. századot végigkísérték az isteni szeretet ragyogó csillagai – mondta a bíboros. Erre a századra nemcsak a technika és a tudomány csodálatos találmányai, a gazdasági haladás miatt kell majd emlékezni – amelyek egyébként nem szüntették meg, sőt még csak fokozták a javak igazságtalan elosztását. Nemcsak a békéért tett erőfeszítések miatt emlékeznek majd a XX. századra, amelyben rettenetes bűnöket követtek el az emberiség ellen.
Az elmúlt évszázad tele volt ellentmondással, de az a korszak volt, amelyben Isten számos hősies férfit és nőt hívott életre, akik enyhítették a betegek és szenvedők fájdalmát, akik osztoztak a kicsinyek, szegények, kisemmizettek életében, a szeretet kenyerét osztogatva, amely meggyógyítja a szíveket, kitárja az értelmet az igazságnak, visszaadja a bizalmat az erőszak, az igazságtalanság, a bűn által megtört életeknek. Ebben az évszázadban új egyházi mozgalmak is születtek. Ezek között foglalja el helyét sajátos karizmájával Chiara Lubich, a Fokoláre Mozgalom alapítónője. Csöndes és alázatos magatartás jellemezte, annak szentelte életét, hogy a szívekben meggyújtsa az isteni szeretet lángját. A mozgalom tagjai arra kötelezik el magukat, hogy megéljék az Evangéliumot, amely a leghatékonyabb és leghatásosabb társadalmi forradalom. Ebből születtek az Új Családok, az Új Emberiség, a Cittá Nuova könyvkiadó, a loppiano-i és egyéb központok, amelyek a különböző földrészeken tesznek tanúságot, mint például az „Isten önkéntesei” . Bertone bíboros méltatta Chiara Lubich ökumenikus nyitottságát, a gyermekek, fiatalok között végzett munkáját.
Mariapoli, – Mária városa – azért adta Chiara ezt a nevet a castelgandolfói központnak, mert számára Mária volt az a legértékesebb kulcs, amely révén beléphetünk az Evangéliumba. Máriának ajánlotta Művét, amely ezáltal „a földön marad, mint másik Mária” – ahogy mondta. Bertone bíboros befejezésül Chiara Lubich egyik írásából idézett: „Azt szeretném, ha Mária Műve az idők végezetén, amikor készen fog állni arra, hogy megjelenjen a feltámadott-elhagyott Jézus színe előtt, azt mondassa neki – a belga teológus, Jacques Leclercq szavaival élve, melyek mindig megrendítenek: ‘…a te napodon, Istenem, elindulok feléd… Feléd, Istenem (…) legőrültebb álmommal: hogy karjaimban viszem hozzád az egész világot.’
Atyám, add, hogy mindnyájan egy legyenek!”
Chiara Lubich földi maradványait a szertartás után a Rocca di Papa-i központ kápolnájában helyezték el.
* * *
A Magyar Kurir Háttér rovatában Chiara Lubich halála kapcsán magyarországi és külföldi egyházi és közéleti személyiségek gondolatai olvashók.
Magyar Kurír/ Vatikáni Rádió/ Fokoláre