W.D. Mohammed Imam, a béke követe
Sok ezren vettek részt az afro-amerikai muzulmán vezető temetési szertartásán, akit mély lelki barátság fűzött Chiara Lubich-hoz és a Fokoláre Mozgalomhoz.
„Most még nagyobb odaadással járjuk azt a közös utat, amelyet nagy vezetőink megnyitottak előttünk” – írja Emmaus Maria voce, a Fokoláre Mozgalom elnöke „a szeretett W.D. Mohammed Imam” hozzátartozói-nak és követőinek, „aki a békének és az egyetemes testvériség megvalósí-tásának szentelte életét”.
Több mint tíz éves mély lelki barátság fűzte Chiarát az Illinois államban szeptember 9-én, 74 éves korában elhunyt Imamhoz, akit erkölcsi tekintélye miatt az afro-amerikai muzulmánok legfőbb vezetőjének tartottak.
„Sok ezren érkeztek a temetésére az Egyesült Államok minden részéből, hogy tiszteletüket tegyék. Az egykor belső megosztottságoktól szenvedő muzulmán csoportok most egyként álltak ott egy olyan ember előtt, aki az egység megteremtésére tette föl az életét.” – írják az amerikai lapok. „2001. szeptember 11-e keserűséggel teli nap a muzulmánok számára. A mai nap azonban büszkeséggel tölt el minket.” – mondja az Imam egyik követője.
1975-ben édesapja, Elijah Mohammed halálos ágyán W.D. Mohammedre bízta a “Nation of Islam” nevű afro-amerikai szervezet vezetését, amelyet aztért alapított, hogy az afroamerikaiak sorsáért erkölcsi és szociális téren is elégtételt vegyen. W.D. Mohammed aztán a követőit az Iszlám gyökereihez hűbb irányba vezette, aláhúzta a faji toleranciát és az Iszlám egyetemességét. Hidat vert az afroamerikai, a Közel-Keletről valamint Ázsiából kivándorolt muzulmánok és a keresztények között, a fehérek és feketék között. A vallásközi párbeszéd terén végzett rendkívüli munkásságáért 1994-ben kinevezték a Vallások a Békéért Világkonferencia, “World Council for Religions and Peace” elnökei közé.
Mohammed Imam és Chiara Lubich közös tevékenysége 1997. május 18-án kezdődött New York-ban, a harlemi Malcolm Shabazz mecsetben, amikor első ízben kapott itt szót fehér keresztény asszony. Chiara háromezer muzulmán és a Fokoláre Mozgalom képviselői előtt beszélt. Utána szűk körben is találkozott W.D. Mohameddel, és az egyetlen Isten nevében szövetséget kötöttek egymással, hogy szakadatlanul a béke és az egység ügyéért fognak dolgozni.
A szövetségükhöz való hűség számtalan gyümölcsöt termett az egység trerén a Fokoláre és WD Mohammed közösségében: a kialakult párbeszéd reménysugár lett sokak számára, melynek különösen is megnőtt a jelentősége a szeptember 11-i terror támadás után.
Mohammed Imam és követői többször is utazást tettek Rómába, hogy részt vegyenek a Fokoláre által szervezett vallásközi találkozókon. 1999-ben meghívták, hogy az egész muzulmán világ képviseletében beszéljen a Szent Péter téren a nagy jubileumot előkészítő vallásközi találkozón II. János Pál pápa előtt. Akkor a pápa bátorította és megáldotta a Fokolárral megkezdett párbeszédet.
2000-ben újra meghívta és felkérte Chiarát, hogy beszéljen Washingtonban a “Faith Communities Together” (AVallási Közösségek Együtt) címmel megtartott két napos találkozón, melyen 7.000 muzulmán és keresztény vett részt, mert – ahogy mondta – „Amerikának hallania kell az üzenetedet, látnia kell a bennünket összekapcsoló egységet”.
Ekkor indultak az USA több városában is (Washingtonban, Los Angelesben, Miamiban, Chicagoban, New York-ban, stb.) a „Találkozások az Egyetemes Testvériség Jegyében”. Ezeket a találkozásokat a párbeszéd jellemzi. Minden alkalommal elmélyítik az egység lelkiségének egy-egy pontját keresztény és muzulmán szemszögből egyaránt, valamint megosztják egymással életük konkrét tapasztalataikat.
Utolsó napjaiban is kapcsolatban állt a Fokoláre Mozgalom Chicago-i felelőseivel, ugyanis követőivel együtt részt szerett volna venni az iszlám-keresztény párbeszéd témában megrendezendő legközelebbi nemzetk