Fokoláre Mozgalom elnökének nyilatkozata Párizsban, Nigériában és Pakisztánban történt támadások kapcsán
A Párizsban, Nigériában és Pakisztánban történt támadások kapcsán közöljük Maria Voce, a Fokoláre Mozgalom elnökének nyilatkozatát, szem előtt tartva a többi konfliktust is.
A párizsi gyilkosság, valamint a nigériai és pakisztáni támadások után fölmerül a kérdés, hogy mi szükség a párbeszédre különböző vallások és kultúrák követői közt. „Engedjék meg, hogy kitartsak emellett” – mondja Maria Voce. „Vajon lehetne párbeszéd nélkül élni egy immár globalizált világban?” Megemlíti a menekültek számának rohamos növekedését, mert egész népek kénytelenek elmenekülni hazájukból az üldözések miatt, „kiszakadni saját világukból és elveszíteni minden jövőt”. Arra kényszerülnek, hogy más népek, kultúrák, más hitű és más meggyőződésű emberek között éljenek. És a Fokoláre elnöke fölteszi a nyugati országokat nyomasztó kérdést: Hogyan élünk együtt ezekkel az emberekkel? „A válasz világos – mondja -, vagy párbeszédben állunk, vagy harcolunk egymással. De a harc pusztuláshoz vezet, mind a honpolgárok, mind a bevándorlók pusztulásához. A nyitottság és a párbeszéd viszont életet ad és az életre vezet.”
„Saját szememmel láttam utazásaim során a drámai helyzetet Közel-Keleten, Afrikában és Ázsiában – magyarázza. Sokan bátran elkötelezik magukat a párbeszéd mellett: iskolás gyerekek, családok a szomszédjaikkal és sokan a munkahelyükön.”
Emlékeztet arra, hogy a párbeszéd akkor a leghatékonyabb, „ha az életen alapul, ha megosztjuk egymással mindennapi életünket”. A dialógus nem a gondolkodásunk „azonnali ütköztetésével kezdődik”, hanem „a másik megismerésével – és nem a másik vallásából indul -, mert így fölfedezhetjük azt a testvéri köteléket, amely minden emberi lényt egymáshoz fűz.” Mária Voce meg van győződve arról, hogy „a különbözőség nem szükségképpen ok a szembenállásra, hanem kölcsönös gazdagodást is eredményezhet.” Valóban gazdagodhatunk általa, mert Isten nagylelkűen szétosztja ajándékait minden embernek, bármilyen hit követője is. „Ez a fölfedezés – hangsúlyozza -, mindannyiunkat gazdagabbá tesz és szabadabbá is a kapcsolatban egymással.”
Nyilatkozatában utal Ferenc pápára is, aki „szavaival és magatartásával hangsúlyozza a másik befogadását, az empátiát, a teljes odafigyelést a másik ember gondolataira.” A pápa „értékes útmutatást is ad, hogy ne becsüljük le keresztény identitásunkat a párbeszédre való felkészülés során, mert csak akkor tudunk igazi párbeszédet folytatni, ha mély és hiteles a keresztények vagyunk.”
„Egy keresztény és egy muzulmán – fejezi be Maria Voce – jobb lesz a párbeszéd útján. Fölfedezik, hogy együtt fejlődhetnek, és ez a fejlődés közös tevékenységekhez vezet főleg a béke érdekében, melyek az egész emberiség javát szolgálják.”
A nyilatkozat teljes szövege eredetiben itt olvasható: https://www.focolare.org/press/news/2015/01/17/a-proposito-delle-recenti-stragi-avvenute-a-parigi-in-nigeria-e-in-pakistan/