Béke és felelősségvállalás
17 keresztény egyházi mozgalom és közösség találkozott
április 25-én a Pataky Művelődési Központban
Együtt Európáért címmel.
Összejövetelük témája a béke és a felelősségvállalás volt.
A több mint 10 éve tartó Együtt Európáért folyamatba 300 mozgalom és közösség kapcsolódott be azért, hogy a maga karizmája és eszközei által tevékenyen hozzájáruljon az egyetemes testvériség és a béke megvalósulásához.
A folyamat során körvonalazódott közös küldetésük: hogy „lelket adjanak Európának”, azaz a megélt evangélium által mutassák fel saját környezetükben, városaikban, országaikban a keresztény értékeket.
II.János Pál pápa mondta: „… a mozgalmak és az új egyházi közösségek a válasz, melyet a Szentlélek hívott életre az évezred végének drámai kihívásában”.
Az elmúlt években egyre több katolikus, protestáns és ortodox mozgalom és közösség csatlakozott a kezdeményezéshez.
2004-ben és 2007-ben Stuttgartban rendeztek nemzetközi találkozót, amelyen száz fős magyar küldöttség vett részt, és párhuzamos összejövetelt tartottak Budapesten, Nyíregyházán és Szegeden. 2004-ben az evangéliumi mottó így szólt: „hogy lássák jótetteiteket és dicsérjék Mennyei Atyátokat”. 2007 továbblépés volt: ”Az én éjszakámban nincs sötétség” címmel a program rávilágított a kontinens életének legérzékenyebb pontjaira: a családra, a városok együttélési problémájára, az új és régi szegénységre, az ökológia kihívására. Válaszként bemutatta a mozgalmak megújító erejű tapasztalatát e területeken.
Idén helyi szintű találkozók zajlanak Európa szerte.
Magyarországon 17 mozgalom és közösség együttműködésének köszönhetően ötszázan gyűltek össze április 25-én a Pataky Művelődési központban.
Találkozásuk témájának a 2007-es zárónyilatkozat két igen aktuális pontját választották. A békéről és a felelősségvállalásról szóltak az előadások, tanúságtételek. Pedagógiai, kulturális, szociális és pasztorális kezdeményezésekről hangzottak el tapasztalatok, valamint egy kerekasztal beszélgetés.
A találkozó vendége volt a Fokoláre Mozgalom szlovákiai közösségének néhány szlovák és magyar tagja, akik kapcsolatukról, ill. közös kezdeményezéseikről számoltak be. Felléptek a Kassai Nemzeti Színház művészei is.
Vajon aktuális-e ma a békéről és a felelősségvállalásról beszélni? – erről szólt bevezető előadásában Szőke Péter a Sant’Egidio közösség képviselője.
„Az első stuttgarti találkozó óta foglalkoztatja a mozgalmakat a kérdés – mondta -, hogyan adjanak lelket Európának. Nem törődhetnek bele abba, hogy mi mindent nem lehet tenni. Válság idején különös erővel hangzik fel e világ fejedelmének hamis evangéliuma: mentsd meg magad! És látjuk, hogy pusztulásba visz. Az anyagiasság helyett vajon nem jött-e el a lélek és az emberiesség ideje?
Mit tehetünk? Nincs mindenre kész válaszunk: sem a háborúra, sem a válságra, sem a végletes igazságtalanság helyzeteire. Mégsem fordíthatjuk el arcunkat.
Mi egy másik evangéliumra akarunk hallgatni.
Európának lelket adni annyi, mint figyelmeztetni: keljen föl az asztaltól, és hajoljon oda a sebekkel borított Afrikához. Civilizációnk próbaköve a szolidaritás. A szegény Dél pedig így segíthet a gazdag Északnak megóvni a lelkét.
Az evangélium, a Húsvét evangéliuma a mi kincsünk. Ez adja vissza szívünket, és ez ad lelket Európának, ha sietve indulunk, hogy továbbadjuk sokaknak.”
Videofelvételről láthattuk Chiara Lubichnak a Békére Nevelés UNESCO díj átvételekor elhangzott beszédét.
„Nagy és nehéz feladatot vállal ma az, aki el akarja mozdítani a gyűlölet és az erőszak hegyét – mondta –, de ami lehetetlen az elszigeteltségben és megosztottságban élő emberek millióinak, az úgy tűnik, lehetségessé válik azoknak, akiknek az életét a kölcsönös szeretet, a megértés és az egység irányítja. Ez végtelen örömmel jár, ugyanakkor mindennapos gyakorlatozásra, áldozatkészségre van szükség.
A keresztények számára itt tűnik elő a maga teljes fényében és megdöbbentő mélységében egy szó, melyet a világ nem akar hallani, mert balgaságnak, képtelenségnek és értelmetlenségnek tartja. E szó a kereszt.
Ha sokkal többen elfogadnák a szenvedést szeretetből, a szenvedést, amelyet a szeretet kér, akkor az a leghatékonyabb fegyver lehetne a kezünkben, amely a legmagasabb méltóságra emelhetné az embert: mert nem népek egymás mellett éléséről lenne szó, akik gyakran harcban állnak egymással, hanem egyetlen nép lehetnének.”
IGENT MONDUNK A BÉKÉRE
A délelőtt folyamán hét mozgalom és közösség tanúságtételét hallhattuk, hogyan törekszik a béke építésére az emberek lelkében, kapcsolataiban, szűkebb és tágabb környezetében. Kassán a szlovák-magyar estek támogatást nyertek szlovák és magyar állami és egyházi vezetők részéről egyaránt. A kölcsönös gazdagodás és a „közös lelkiismeret” kialakulásának helye lett ez a kezdeményezés.
mm
A Regnum Christi mozgalom egyedülálló fotókiállítást rendezett II. János Pál pápáról, hogy szellemiségét így is közelebb vigye a látogatókhoz.
Chemin Neuf válasza a magányra az egység és a közösség, ennek szellemében lelkigyakorlatokat, hétvégéket szervez. Itt és most – válaszolják a virtuális világra. A háború és a békétlenség kérdésében pedig a kiengesztelődést hangsúlyozzák a legkisebb dolgokban, de egyházak, nemzetek között is. Ezt tapasztalhatták meg mélyen a Franciaországban megrendezett Nemzetközi Fórumon a német és lengyel, japán és fülöp-szigeteki, magyar és román résztvevők között. „Mi minden reményt meghaladóan remélünk.”
A Krisztusban való reményről szólt az Új Jeruzsálem közösség egyik tagja is.
A miskolci Jezsuita Gimnázium tavaly bekapcsolódott a Gen Rosso együttes Erősek, de nem erőszakosak c. projektjébe. Néhány nap közös munka után 250 diák szerepelhetett az együttes Streetlight c. musicaljében. Megtapasztalták, hogy az együttes tagjai Isten szeretetének erejét közvetítették, s hogy maguk is ennek közvetítői lehetnek környezetükben. A már végzett diákok is tartják egymással a kapcsolatot, hogy megőrizzék és továbbadják ennek szellemét.
A Regina Pacis közösség egyik tagja elmondta, hogy egy öntörvényű élet után az összeomlás szélén hogyan „szerette őt jóvá Isten” a közösség által. „Nem jóvá vert, vagy jóvá kritizált vagy jóvá ítélkezett – mondta -, jóvá szeretett!!!” Felhívás volt ez, hogy a mi felelősségünk, hogy hitelesen adjuk tovább a szeretetet. Így vonzó lesz az egyház, vonzó lesz a keresztény élet, vonzó lesz Isten.
A Hit és Fény közösség óriási hitről tett tanúságot, hogy Isten a barátaitól rendkívül sokat kér, de erején felül meg nem próbálja őket. Fogyatékos gyermekek szülei és segítői vallják ezt a közösségben, ahol Istennel és egymással megbékélve élik meg kiválasztottságukat.
A Házas Hétvége tagjai arra bátorítottak, hogy nézzünk szembe a házaspárt, a családot érintő problémákkal, és forduljunk bátran egymás felé közösségeinkben, hogy környezetünkben is hitelesen élhessünk.
..
IGENT MONDUNK A FELELŐSSÉGÜNKRE
A délután folyamán két kerekasztal beszélgetésben hallhattunk a felelősségvállalásról, az evangélium szerinti életről a cigányok közt. A szegényekért való felelősségvállalásról a velük való közvetlen és személyes barátság által, illetve közvetve, vállalkozóktól, akik alkalmazottaik egyéni közhasznú adományait megduplázzák. Pedagógus szemmel láthattuk, mit jelent egymás befogadása, megajándékozása magyar, arab, kínai és vietnámi gyerekek és családjaik között egy budapesti óvodában, vagy a megbékélés és a béke légkörének munkálása egy kisvárosban.
Hallhattunk a református egyház kallódó ifjúságot mentő missziójának ezer figyelmességet rejtő munkájáról és komoly eredményeiről.
Egy fiatalasszony kezdeményezéséről, aki közhasznú egyesületet alapított az életért, hogy az abortuszon gondolkodó kismamáknak segítsenek abban, hogy megszüljék, megtartsák és felneveljék gyermeküket, vagy éppen családot keressenek a csecsemőnek a nyílt örökbefogadás keretein belül.
A Pro Christ evangélizáció élő műholdas közvetítés segítségével több száz gyülekezethez juttatja el a Jézus Krisztusról szóló örömüzenetet Európa számos országába – számolt be a magyarországi szervező, a Magyar Evangéliumi Szövetség főtitkára.
A társadalomban, a politikában való felelősségvállalásról az újpesti KDNP tapasztalatát hallottuk, hogyan törekszenek minden párttal, felekezettel a folyamatos párbeszédre, és hogyan tevékenykednek az önkormányzat különböző bizottságaiban.
6 mozgalom fiataljai közös koreográfiát készítettek arról – és közben el is mondták -, hogy hogyan próbálják „beszínezni” városaik szürke pontjait konkrét szeretetükkel.
A mozgalmak élete és közössége a mindennapokban folytatódik azzal a közös céllal, hogy felelősségteljesen nézzenek szembe saját környezetükben a kor kihívásaival: Nagy erőt képvisel ez a társadalomban és azt bizonyítja, hogy a különbözőség egymás gazdagodását szolgálhatja és nem ad okot félelemre vagy elkülönülésre, sőt a remény jele lehet mindenütt, ahol nehéz az együttélés.
Áprilisban, májusban és az ősz folyamán hasonló rendezvényekre kerül sor Szlovéniában, Belgiumban, Franciaországban, Írországban, Olaszországban, Németországban, Portugáliában, Ausztriában, Horvátországban és Oroszországban is.
A kezdeményezéshez csatlakozott magyarországi közösségek:
Allianz – Pro Christ, Antióchia, Chemin Neuf, Cursillo, Emmanuel, Fokoláre Mozgalom, Házas Hétvége, Hit és Fény, Katolikus Karizmatikus Megújulás, Nyolc boldogság, Regina Pacis, Regnum Christi, Regnum Marianum, Sant’Egidio, Schönstatt, Új Jeruzsálem, Verbum Dei