A konfliktusok okainak megszüntetéséért
Az alábbiakban a Fiatalok az Egyesült Világért Mozgalomnak a világ politikai vezetőihez intézett felhívását küzöljük. A Fokoláre Mozgalom szeretné a következő hónapokban minél közéleti személyiséggel és jóakaratú emberrel megismertetni a béke érdekében megfogalmazott konkrét kéréseket. „Kívánjuk a békét és minden nemzet egységét!” – mondják a fiatalok, és ezért minden embert arra hívnak, hogy aláírásukkal (az Interneten itt írható alá) támogassák világméretű akciójukat.
A megnyíló angol nyelvű lapon írhatják be a négyzetbe a fotón látható szót vagy számot, majd a „Submit” gombra kattintva léphetnek az aláírási oldalra.
Hisszük, hogy sok ember összefogásával hatással lehetünk a világ eseményeire, enyhíthetünk testvéreink szenvedésén.
A felhívás itt letölthető nyomtatható formában.
- A nemzetközi és nemzeti intézményeknek, szervezeteknek
- A vallási vezetőknek
- A kultúra, a művészetek és a sport világát képviselőknek
- A jóakaratú embereknek
FELHÍVÁS
#SignUpForPeace
Mi, „Fiatalok az Egyesült Világért”, a Fokoláre Mozgalomhoz tartozunk, amely 1943-ban született Chiara Lubich tapasztalatából. A világ különböző részeiről származó fiatalok vagyunk, különböző vallásokból, kultúrákból, különböző meggyőződéssel és hagyományokkal. Az egyetemes testvériség elve köt össze bennünket, és elkötelezzük magunkat, hogy éljük az „Aranyszabályt”, mely arra hív, hogy azt tegyük másokkal, amit szeretnénk, hogy velünk tegyenek az emberek. Nemzetközi szinten a New Humanity civil szervezettel együttműködésben dolgozunk.
Tudatában vagyunk a globalizáció tényének a világon, amely számtalan konfliktust okoz, és többek között a népek migrációjának is forrása. Olyan népekről van szó, akik menekülni próbálnak az erőszak elől, a hatalmas nélkülözésből, az éhségből, a társadalmi igazságtalanságok elől, melyeknek országaik áldozatul estek. Ezek a fájó sebek bennünket is mélyen érintenek, és arra indítanak, hogy konkrét megoldásokat találjunk, melyek mellett elköteleződhetünk. A békéért indított konkrét kezdeményezéseink alkotják a „testvériség szigeteit”, ezeket a United World Projekt egyesíti.
Az egyetemes testvériség megvalósításához nem elég az egyéni jóakarat. Meggyőződésünk, hogy a konfliktusok okainak megszüntetése és az egyenlőtlenségeket szülő feltételek megváltoztatása érdekében szükséges a politikai közbelépés.
2000-ben az ENSZ tagállamok állam- és kormányfői aláírták New Yorkban a „Milleniumi nyilatkozat”-ot, amelyben azt állították, hogy a harmadik évezred globalizált társadalma rendelkezik azokkal az anyagi és szellemi természetű eszközökkel, amelyek megszüntetik a világon a nyomort és az alapvető szükségletek hiányát. Ezt a célt 2015-re tűzték ki, de csak részben sikerült megvalósítani.
Számos nyitott kérdés van még. Tehát felhívással fordulunk mindnyájukhoz, és kérjük:
- Csökkentsék a fegyverkezésre szánt összeget, és biztosítsák az erőforrások egyenlőbb elosztását. Jelenleg 1740 milliárd dollárra tehető a katonai kiadás világszinten. Ennek következtében a menekültek száma 2014 végére elérte az 59,5 milliót (UNHCR). 218 ezren érkeztek a Földközi-tengeren át, és közülük 3 ezren vesztették életüket. Ezért szükségesnek tartjuk a jelenlegi beruházások átcsoportosítását, hogy nagyobb legyen az együttműködés a népek között a béke építésének érdekében.
- Orvosolják gyökereiben az egyenlőtlenséget, hogy megszüntessék a nyomort a világon. Ugyanis s pénzügyi válság még inkább mélyítette a szakadékot a gazdagok és a szegények között. A világ népességének több mint 35%-a alultáplált, és elég volna naponta 0,20 €, hogy megmentsenek egy gyermeket az éhségtől (World Food Programme).
Jelentősek ezzel kapcsolatban Ferenc pápa szavai: „Miként lehetséges, hogy nem hír, ha egy hajléktalan öregember megfagy az utcán; ellenben hírértékű, ha két pontot esett a tőzsde. (…) Nemet mondunk a kirekesztésen és az egyenlőtlenségen alapuló gazdaságra. (…) Ez a gazdaság öl.” (Evangelii Gaudium)
- Újítsák meg a jelenlegi kormányzati modelleket. Nagyobb demokratikus ellenőrzésre van szükség a politikai- és pénzügyi gazdaság terén, nagyobb felügyeletre a pénzügyi intézményekben, mert azok vezetése a gazdasági válság egyik legfőbb tényezője volt. Olyan politikai vízióra van szükség, amely a közjóra irányul; a pénzt és a pénzügyeket pedig újra eszköznek tekinti és nem az emberi cselekvés céljának.
- A törvényesség erejével lépjünk fel olyan bűnügyi jelenségekkel szemben, mint a kábítószer-kereskedelem, az emberekkel való kereskedelem, a környezet tiltott kizsákmányolása. Különösképpen kérjük, hogy köteleződjenek el hatékony szembeszegülésre az intézményeken belül terjedő korrupcióval.
- Biztosítsák egyetemesen az alapszintű oktatást, hogy lehetővé tegyék az emberi személy teljes fejlődését. Az UNESCO legújabb adatai szerint (2014) tíz gyermek közül egynek nincs módjában iskolába járni, és 759 millió felnőtt nem tud írni és olvasni.
Kérjük, írják alá felhívásunkat, és csatlakozzanak elhatározásunkhoz, hogy „Légy te a változás, amit a világban látni kívánsz.” (Gandhi).
Róma, 2015. szeptember 24.
A Fiatalok az Egyesült Világért