Béke és testvériség
Az idén Esztergomban zajlott az Egyesült Világ Hetének megnyitó rendezvénye, amelyet élő adásban interneten közvetítettek az egész világra. A hetet lezáró találkozót Indiában, Bombayben tartják, amelyet május 9-én ismét interneten követhetünk.
Béke és testvériség, e két szóban foglalhatnánk össze a nap üzenetét, amely a hét folyamán világszerte konkrét tevékenységekben ölt testet a Fokoláre Mozgalom fiataljainak kezdeményezésére.
A rendezvény blogjáról is láthatjuk, hány országot átfog ez a rendezvénysorozat, amelyet 1996-ban Chiara Lubich kezdeményezésére szerveztek meg először a Fiatalok az Egyesült Világért. Haiti, Santiago del Chile, Los Angeles, Londrina, Paraná Brazíliában, Man és Abidjan Elefántcsontparton, Buenos Aires, Asunción, Lisszabon, Brüsszel és sorolhatnánk a városokat, ahonnan híreket kaptunk.
De miért éppen Esztergomból indult idén az Egyesült Világ Hete? A magyar és a szlovák fiatalok közös célt tűztek ki maguk elé: építsünk hidakat egymás felé. A történelmünkből és sokszor az előítéleteinkből is adódó nehéz kérdésekkel szeretnénk bátran szembenézni – mondják – és a mai napon is megtenni egy lépést, hogy megpróbáljunk a másik bőrébe bújni.
A helyszín szimbólikus: 2001-ben épült fel a Mária-Valéria híd Esztergom és Párkány között. 2006-ban Esztergomban találkozott a két ország püspöki kara a kiengesztelődés jeleként, ezt a gesztust azóta minden évben megismétlik. 2005-ben a Run4unity keretében (világméretű sport-staféta a békéért) a magyar és szlovák gyerekek együtt futottak a hídon a testvériség jegyében. Az idén a fiatalok egésznapos programjuk helyszínéül is Esztergomot és Párkányt választották.
Délelőtt a Szent Adalbert Központban egymás, és a világ más részein élő fiatalok tapasztalatával ismerkedhettek meg, kulturális estet és táncházat rendeztek.
Délután Párkányban, Esztergomban és Pilisszentléleken szépítették a várost, zenés műsort adtak, rajzot készítettek, otthonban élő időseket látogattak, gyerekekkel sportoltak és játszottak.
A két nemzet között egyre mélyülő igazi barátság és testvériség jeleként a délután végén a szlovák és magyar fiatalok részvételével Párkány és Esztergom alpolgármesterei a templomkertben közösen ültetettek el egy cédrusfát. A Cédrust a Közel-Keleten mindig is szent fának tartották – mondták a fiatalok – neve „erő”-t jelent, mely edzi az akaratot, ellenáll a külső hatásoknak, segít, hogy a negatív dolgokat pozitívvá változtassuk, a nehéz tapasztalatokat bölcsességgé.
A Fiatalok az Egyesült Világért a föld legkülönbözőbb részein számtalan kihívással találják szemben magukat, és a mindennapokban is próbálnak a testvériség lelkülete szerint élni: ezzel kapcsolatban mondták el tapasztalataikat az internetes közvetítés keretében is. https://live.focolare.org. Bátorítóan hangzott Chiara Lubich ma is aktuális üzenete, amelyet a 1998-ban küldött az Egyesült Világ Hetére: A legfontosabb, hogy lelket tudjunk adni a világnak az egység felé vezető úton – mondta Lelket: és ez a lélek a Szeretet.
A Egyesült Világ Hete folyamán világszerte erre szeretnék fölhívni a figyelmet.
További fényképek: www.magyarkurir.hu
Bővebben olvashatunk kezdeményezéseikről a www.ujifju.hu, valamint www.mondounito.net weblapon.