Assisi, vallások imája a békéért – Maria Voce írása
VI. Benedek pápa 2011. október 27-re – 25 évvel a Boldog II.
Maria Voce kifejezte örömét amiért a találkozó segít abban, hogy a vallások hitbeli meggyőződéseiket a béke szolgálatába állítsák. Különösen fontos ez korunkban, amikor abszurd módon a vallásokat – amelyek a béke forrásai – a világban jelen lévő sok konfliktus, feszültség, üldöztetés okának tüntetik fel.
Emlékeztetett arra, hogy amikor Chiara Lubich 2004-ben Londonban számos vallás képviselői előtt beszélt arról a kérdésről, milyen jövő vár napjaink multikulturális, soknemzetiségű, sokvallású táradalmára,
Amikor egy nemzetközi konferencián fiatalokhoz beszélt a népek közötti összeütközésről, azt kérte tőlük, hogy ne csukják be szemüket az emberiség e gyötrelmes küzdelme előtt, hanem tudatosan vegyenek részt az új világ kialakításában.
Hangsúlyozza, hogy éppen ennek az új világnak az egyik látomása volt huszonöt évvel ezelőtt a vallási vezetők első Assisi találkozója. II.
A Fokoláre Mozgalom elnöke emlékeztet rá, hogy II.
Amikor 1972-ben Chiara az új világ alakítására hívta a fiatalokat, „a szeretet hatalmas fegyvereként” a keresztre feszített Jézust mutatta meg nekik, aki Istenre hagyatkozik. Hangsúlyozta: a keresztre feszített és feltámadt Úr a kulcs, amely megnyitja a párbeszédet a legnehezebb helyzetekben is.
Chiara Lubichot sokszor kérték, hogy beszéljen erről az érdek nélküli szeretetről, amellyel be lehet fogadni a másokat: beszélt buddhistáknak Tokióban, Thaiföldön, Harlemben muzulmánoknak, Kamerunban animistáknak. Maria Voce, a cikk írója, a Fokoláre Mozgalom jelenlegi vezetője szintén ámulattal tapasztalta afrikai, ázsiai utazásai során, hogy a szeretet és az egység bele van írva minden ember DNS-ébe.
Hangsúlyozza, hogy napjainkban a vallások közötti párbeszéd nem csak a vezetők, a szakértők, a professzorok dolga: „a népek párbeszédévé, az élet párbeszédévé kell válnia, amely egyre inkább nélkülözhetetlennek tűnik ahhoz, hogy békében élhessünk együtt városainkban, ahol közvetlen egymás mellett élünk muzulmánokkal, buddhistákkal, hindukkal és szikhekkel.” Az együttélésnek ezt a történetét kell felfedeznünk, ha kell, magunknak megírnunk.
Ezt tapasztalták meg Algériában, ahol már a hatvanas években megnyílt a keresztények és muzulmánok közötti mély lelki párbeszéd útja. Sidi Ahmed Benchouk, aki jelenleg az algériai Tlemcen tartomány prefektusa, így beszélt 2003-ban az Algériában élt olasz nemzetiségű Ulisse Caglioni (a Fokolár
e Mozgalom elkötelezett tagja) temetésén: „Mindig tanúságot tett hitéről. A hívő ember példája volt számunkra. Isten embere volt…” A mozgalom másutt is megtapasztalta az iszlám hiteles arculatát és a párbeszédben rejlő erőt a békéért: Törökországban, a Szentföldön, Libanonban, Pakisztánban, az Egyesült Államokban… Mindenütt élnek olyan keresztények és muzulmánok, akik tanúskodnak arról, hogy a másiktól való félelelemtől el lehet jutni a másik felfedezéséig. Ahogyan egy imám mondta a mozgalom egyik találkozóján: „Megtanultam, hogy ne adjam meg magam a barát-ellenség logikájának, hanem a kölcsönös függés és testvériség kötelékeivel összekapcsolt emberi család egységében bízzak, azzal a bizonyossággal tekintsek a másikra, hogy ismeretlen gazdagságot találok benne.”
(forrás: Magyar Kurír)
Július 21, csütörtök, 18:00:00
Hírek – Assisi, vallások imája a békéért – Maria Voce írása