Új Emberiség Hírlevél – 2016. november
„Legyenek mindnyájan egy…” |
Új Emberiség HÍRLEVÉL |
6. évfolyam 3. szám 2016. november |
Velünk történtek 2016. november hónapban
Októberi esemény:
– 2016. október 24-én a Sophia Szakkollégium 2. programja zajlott „Európa: kelet és nyugat párbeszédben” címmel. Dr. Tóth Pál beszámolóját hallgattuk egy kezdeményezésről, melyet élénk, érdekes, sokszínű műhelybeszélgetés követett.
Nekem nagy élmény volt, hogy kinyílt ismét egy ablak Európa jelen helyzetére.
Rengeteg új, friss információt kaptam. Visszaköszöntek az „Együtt Európa” nyári találkozójának megállapításai. Reális reményt éreztem arra, hogy valóban a béke és a párbeszéd felé haladjunk. A sok pozitív gondolat közül egyet idézek: „A párbeszéd létmód, művészet, létfeltétel! A szétrombolás ellen, a konfliktus kezelés módja.” ( Téglásy Klára)
Novemberben történtek:
– 2016. november 3-án a „Megújulás reménye” című műsor vendége voltam a Mária Rádióban! A hit és szabad akarat témában beszélgettünk Bóna Judit műsorvezetővel és Pogrányi Károly református lelkésszel, illetve telefonon egy rövid időre Gyüre Tamás pszichológus is bekapcsolódott. Egy nagyon szép beszélgetés volt ez közöttünk, ahol mind globálisan mind pedig személyesen is megosztottuk, hogy mit jelent számunkra az, hogy szabadok vagyunk és mik azok a helyzetek, ahol nehéz megélnünk a szabadságot és küzdenünk kell érte. Öröm volt számomra erről a témáról református testvéreimmel beszélgethettem, hiszen a lelkész mellett a műsorvezető is református volt, és én is kicsit meséltem, hogy a közösségünkben hogyan valósul meg a szabadság. (Fekete Dani)
– 2016. november 4. “A világnak az evangéliumra van szüksége. Egyetlen igéje is meg tudná változtatni a világot. (…) Mindenki élheti, mert Jézus minden ember számára fény.” November 4-én már a századik Életige műsornak örülhetett a Mária Rádió hallgatósága. A jubileumi műsor az egység lelkiségének újdonságát járta körül, az egyház, a társadalom, a család, a média területe felől közelített és mutatta be az evangélium életre váltásának örömét. Ennek kifejtésében Prokopp Victoria, Bárány Zsófi, Körmendy Imre és Marcsi, illetve Tomka Feri atya meghívott vendégek vettek részt a két műsorvezető, Takács Ilona és Gőbel Ágoston által vezetett beszélgetésben. A műsor után korábbi és jelenlegi segítők, technikusok és stúdióvendégek együtt ünnepelték a jubileumot a rádió könyvtárában. „Az evangéliumot korábban is olvastam, és próbálgattam élni. De amikor az egység lelkisége gyakorlatát követve egyszer megpróbáltam reggeltől estig sok új helyzetben megélni, mit mond ott az evangélium egy igéje, hogy kell azt tettekre váltanom, valami új-, egy benső csoda történt bennem.”- írja Dr. Tomka Ferenc atya. (Gőbel Ágoston)
– 2016. november 5-én a Szegedi Ökumenikus Kórussal, a pécsi Bazilika Bárdos Lajos kórusával és szegedi zenészekkel közösen egy nagyszabású koncertet adtunk a Kárpátalján élő barátaink megsegítésére. A több hónapos előkészület tovább erősítette kapcsolatainkat az ökumenizmus terén.
Sok tennivaló akadt a szervezés során, mindenki részt vett, amiben tudott. Így egy nagyon felemelő közös ajándék készült a hallgatóságnak, nekünk, akik előadtuk Mendelssohn csodálatos remekművét, és nem utolsó sorban a kárpátaljai barátainknak. Összesen 160 ezer forint gyűlt össze az est folyamán. A koncertet követő szentmise perselyadományát is erre a célra adta a plébános atya. Ez nagyon meghatott bennünket, mert egy szerény anyagiakkal rendelkező közösség templomában történt mindez. A közös agapé a program végén mindannyiunk örömére szolgált, a pécsieket sem engedtük el úti csomagok nélkül, amiért nagyon hálásak voltak. (Szántó Lajosné Babi)
– 2016. november 6-án az ország néhány Helyi Közösségének, és a fokolárok képviselői gyűltek össze tapasztalatcserére. Barna Erzsó és Ferenczy Zoli a Helyi közösségek élete szempontjából folytatta a római beszámolót. Ózd, Budakeszi, Kecskemét, Mende, Nagymaros, Szeged és néhány budapesti csapat ajándékozta meg egymást azzal, hogy az ott zajló életről meséltek. Ez mindig nagy öröm! Végtelenül széles és színes az életünk; változatos, a szerint, hol mi a lehetőség és az igény: evangélikusokkal való szép kapcsolat, idős otthon látogatása, intézményekkel való szorosabb kapcsolat, beteg gondozása, Alfa csoport, cigány- nem cigány kapcsolat, belső levelező lista….
Egy különleges „eljárással” azt is megvizsgáltuk, egymással megbeszéltük; hol miben kell, illetve tudnánk előrelépni. Azért, hogy tőlünk telhetően, Isten segítségével megvalósuljon, hogy „Legyünk egy család!” (Téglásy Klára)
– 2016. november 8-án megkezdődött Dr. Román Zsuzsa és Berndt Mihály vezetésével az EcoOne csoport fórumsorozata „Az önmagát ajándékozó személy és a természet kapcsolata” címmel. Körülbelül tízen voltunk jelen és Isten a természetben, a természet az Istenben kérdésköréről beszélgettünk Miguel Oliveira Panao előadása alapján. Ezúton is köszönetünket fejezzük ki Kovács Bercinek az előadás fordításáért.
A térről és az időről, mint a természet két eleméről, illetve a személy és a természet eredeti kapcsolatának helyreállításának szükségességéről történtek eszmecserék.
Mindannyiunk környezetében, munkahelyén folyamatosan szembesülünk ezekkel a lényeges kérdésekkel, melyekkel kapcsolatban megosztottuk egymással a tapasztalatainkat. Következő alkalom időpontját január közepére tűztük ki. A találkozókra szeretettel várunk mindenkit, keressétek az EcoOne plakátját! (Lukács Judit)
– 2016.november 10. „Gyermekek zajterhelése, hallásvédelem” A konferenciáról a tudósítást decemberi számunkban közöljük – 2016. november 11-én és 12-én Makón rendezték meg „A küldetéses ember iskolája” mottó alatt a Boldogasszony Iskolanővérek Kárpát-medencei Nevelési Konferenciáját. A mintegy 300 résztvevővel megrendezett konferencián előadást tartott Berndt Szilvi is, aki csaknem 40 éves óvónői tevékenysége során szerzett tapasztalatait osztotta meg az ún. „műhelyfoglalkozásokon”. Mindig is nagy hangsúlyt kapott a nevelési munkája során a „zöld értékekre”, a természet szeretetére való nevelés. A rendelkezésére álló 2×1,5 órában képekkel gazdagon illusztráltan mutatta be – remélhetőleg inspiratív módon – konkrét tapasztalatait.
Közös játékkal kezdődött a „műhely”, majd bemutatta az egyénileg kifejlesztett és alkalmazott „dobókocka-módszert”, amikor az egyszerű, „vidám-szomorú” kockától elindulva a szeretet-dobókockával, majd pedig a „zöld kockával” kelti fel a gyerekek érdeklődését, aktívan bevonva őket a nevelési, ismeretszerző folyamatba. (Berndt Szilvi)
– 2016.november14-én Egy személykocsinyi ruha és ajándék holmival meglátogattuk Suhaj Giziék családi napközi otthonát Dejtáron. Érkezésünkkor néhány fiú kint focizott a kertben, ők hordták be lelkesen a zsákokat. Majd meséltek magukról, hány testvérük van, mit szeretnek tanulni, játszani. Néhány ügyes gyerek rajzolni kezdett köszönetképpen az ajándékokért. A délután bőséges uzsonnával ér véget, előtte pedig imádkoznak, egészen speciálisan. Mindenki kérhetett valamit a mennyei Atyától. Máskor dicsőítenek, hálát adnak. S mindez úgy, hogy a szépen megterített, gyertyával díszített asztalon már ott sorakoztak a kívánatos szendvicsek. Búcsúzóul meghívtak a karácsonyi ünnepségükre. (Barlay Ági)
Gyógypedagógust keresünk, aki meg tudna vizsgálni egy olvasni nem tudó 2-os kisfiút!
– 2016. november 16-án a menekülteknél jártunk Bicskén Frankával meg egy szerzetesnővel. Én tavasz óta nem voltam ott. Örömmel láttam, hogy a heti egy alkalom, amikor kijárnak, mennyire meg tudott változtatni sok mindent a táborban.
Már az őrök is szinte családtagként fogadtak, és a menekültek között is sokan úgy, ahogy rég nem látott rokonainak tud örülni az ember. Főztünk megint teát, vittünk holmikat, mert a meleg ruhára, cipőre, kesztyűre nagy szükség van, és a szívélyes kapcsolatokra, hogy személyesen ismerjük őket, a történetüket, törődünk velük! A tábor decemberben bezár. Reméljük sikerül nagyon szépen búcsúzni tőlük. Meleg holmikat Téglásy Klára (+36 30 5564856) segít eljuttatni hozzájuk. (Kormányos Krisztina)
– 2016. november A múlt hét végén Jávorka Lajos atyával Jánoshalmára látogatott a tiszakécskei közösség, felnőttek és gyerekek egyaránt. Szerették volna megnézni a forgatható béke-dobókockát, ami a játszótér mellett van. Nagyon megtisztelve éreztük magunkat, és közösségünk nagy szeretettel fogadta a kb. 40 résztvevőt. Igaz az eső zuhogott, de ez nem szegte kedvünket, hogy megforgassuk együtt a kockát, és kis történeteket is meséltünk. Van a városunkban egy 100 éves malom, ahol még ma is őrölnek lisztet, az eredeti berendezéssel, oda is elvittük kedves vendégeinket. S végül a templomban hálát adtunk Istennek a megismerkedésért és a közösségeinkért.
A plébánián egy kis vendéglátással egybekötött ismerkedés volt, óvónők egymásra találtak, és közösségünk életéből is megoszthattunk mély lelki tapasztalatokat is. A személyes beszélgetések közelebb hoztak bennünket egymáshoz. Tavasszal mi megyünk Tiszakécskére. (Malustyikné Dr. Király Ibolya)
– 2016. második hetében egészséghét volt Jánoshalmán, melynek keretén belül egy időseknek szóló work shopot szerveztünk, 60-70 résztvevővel: „Idősek vagy régebb óta fiatalok?” címmel. Néhányan összeállítottuk az elmondandó anyagot, és Chiara:”Talán még szebb” elmélkedésének kiállítását is megcsináltuk. Az elhangzó gondolatok Chiaratól, Foco-tól, Flavia Carettától, és Schaffer Erzsébettől voltak.
Elmondtuk az idősek imáját, és levetítettük a vadlibák repülését is. Sokan hozzászóltak, megköszönték, saját történetet mondtak, s mondták, hogy már nem félnek a nyugdíjba vonulástól. Egy nyugdíjba készülő pedagógus felajánlotta, amint „szabad” lesz, ő is hoz sok jó memóriajavító játékot hasonló alkalomra. Felemelő, nagyon jó hangulatú este volt. (Malustyikné Dr Király Ibolya)
– 2016. november A Deák téri evangélikus lelkészségen a három nagy monoteista vallás –zsidó -keresztény-muszlim képviselői az irgalmasságról tartottak tanácskozást az assisi béketalálkozó szellemében. Előtte fiatal önkéntesekkel együtt ünnepi ebéden láttak vendégül rászorulókat. Megrendült, boldog résztvevőként, mi is jelen voltunk a rendkívüli eseményen. Képek és részletek a következő linken:
https://www.magyarkurir.hu/hirek/abraham-vendegsege-az-irgalmassag-zsidokereszteny- es-muszlim-vallasban
Kedves Hírlevél Hírbeküldők!
A 2016. november 25. utáni hírek a decemberi számban jelennek majd meg. Kérjük szépen, a decemberi híreket december 28-ig küldjétek! Minden hírcikkért hálásak vagyunk!!! És szeretnénk arra törekedni, hogy a hírcikkek hossza 100 szó legyen, (természetesen kis eltérésekkel), hogy a Hírlevél ne nyúljon túl hosszúra.
Megértéseteket, közreműködéseteket köszönjük. És mivel már Karácsony előtt nem jelentkezünk, nagyon szép, lelki, bensőséges Karácsonyi Ünnepeket kívánunk:
Kovács Zsóka, Berndt Misi, Borsó Zsolt, Téglásy Klára
A Hírlevél letőlthető itt! ue-hirlevel-2016- november