Keresztények az egységre vezető úton
„Üdvözlöm a Fokoláre Mozgalom által szervezett ökumenikus hét résztvevőt, és arra buzdítom, hogy továbbra is haladjanak előre az egységben, a párbeszédben a vallásokkal és népekkel való barátságban az együtt megkezdett úton.” Ferenc pápa e szavakkal fordult a szerdai általános kihallgatáson a találkozó résztvevőihez.
„Az egyházak egységéhez hősökre van szükség, akik hősök a hitben, hősök a történelmet illetően és hősök a lelkiségben, mert alázatos lelkűek.” – hangzottak II. Tawadros pápa szavai Alexandriában (Egyiptom) 2015-ben a Kopt Ortodox és a Katolikus Egyház első baráti találkozóján. Ezt visszhangozták Ferenc pápa szavai a közelmúltban Kairóba tett utazása alkalmával: „Az Úr tökéletesnek akar bennünket az egységben, előle nem bújhatunk el a különböző értelmezések, de még csak a mögöttünk álló évszázadok történelmének és hagyományának ürügyén sem, amely idegenné tett bennünket egymás számára.” A pápa minden nap egyre növekvő tényleges egységről beszélt, amely misztikus, de nagy aktualitással bíró gyümölcsöket terem, a vér ökumenizmusát. Fontosnak tartja, hogy az ökumené az egység útját járva alakul, mert nem létezik statikus ökumené.
Az ökumené területén az utóbbi időben elsősorban figyelmes gesztusokat láthattunk, szóban és írásban egyaránt megjelenő nyilatkozatokat egyházi vezetők részéről, de a föld minden táján találkozhatunk az egyszerű keresztények mindennapi kezdeményezéseivel is. Ebbe a folyamatba illeszkedik az 59. Ökumenikus Hét programja (Castelgandolfo, 2017. május 9-13), 700 résztvevővel 70 egyházból és egyházi közösségből, mintegy 40 országból.
A rendezvényen Magyarországról több mint hatvanan vettek részt, köztük a szegedi ökumenikus kórus, amely színvonalas előadásával gazdagította a programot.
Farkas Enikő, evangélikus résztvevő így összegzi benyomásait: „Az ökumené már nem csak ajánlott protokoll vagy csöndes megtűrés. Gyakorlati útra lép az egyház tagjainak megbékélése. Nemzetközi ökumenikus találkozó volt Castelgandolfóban több mint 700 résztvevővel, 41 országból, és számos felekezetből: nem csak a hazánkban megszokott katolikus, református és evangélikus hármasából: román, szerb, görög, orosz, szír, indiai ortodoxok; a protestáns felekezetek képviselői a felsoroltakon túl: metodisták, anglikánok, angol nyelvterületről érkező különböző presbiteriánusok. Afrika és a Közel-Kelet országaiból menekülni kényszerülő testvérek”.
Ökumenikus Máriapolinak nevezték néhányan ezt a programot. A sok megosztás, lelki gondolat, reflexió, beszélgetés és a közös élet miatt mondhatjuk, hogy újabb lépést sikerült megtenniük az élet dialógusa a nép ökumenizmusa útján. Chiara Lubich ugyanis az élet dialógusát hangsúlyozta, úgy gondolta, hogy az egység lelkisége ezzel tud hozzájárulni a látható egység megvalósításához az egyházak között, amelyhez azonban az ökumené terén megfelelően felkészült népre van szükség. Annak tudatában, hogy még hosszú út áll előttünk, és az egyházak különbözőségeit tiszteletben tartva azokat a közös elemeket hangsúlyozták, amelyek már most egyesítenek minket.
A találkozó címe így szólt: Együtt haladva. Keresztények az egységre vezető úton. Témája az egység lelkiség egyik sarkalatos pontja volt: A megfeszített és elhagyott Jézus, korunk Istene, a közösségi lelkiség alapja. Előadások, párbeszéd és tanúságtételek váltották egymást a programban a világ minden részéről.
Ötszáz évvel a lutheri reform után az ökumené jelenlegi helyzetéről többek között Christian Krause püspök, a Lutheránus Világszövetség volt elnöke beszélt, valamint Martin Robra, az Egyházak Ökumenikus Tanácsának elnöke Genfből, Brian Farrell püspök, a Keresztények Egységét előmozdító Pápai Tanács titkára, és Maria Voce, a Fokoláre Mozgalom elnöke.
Az összejövetel különlegesen fontos és érdekes pillanata volt Gennadios Zervos olaszországi és máltai görög-ortodox metropolita előadása, amelyben arról emlékezett meg, hogy ötven évvel ezelőtt találkozott először a párbeszéd két kiemelkedő alakja: I. Athenagoras ökumenikus pátriárka és Chiara Lubich.
A találkozó résztvevői szerdán részt vettek az általános kihallgatáson Ferenc pápával Rómában a Szent Péter téren, ellátogattak a Szent Péter, valamint a falakon kívüli Szent Pál Bazilikába, és közösen imádkoztak a Szent Domitilla és a szent Sebastiano katakombában.
Az 59. Ökumenikus Hét is kifejeződése volt a Fokoláre Mozgalom elkötelezett munkájának az ökumené területén, amelyet 2017 februárjában, Ottmaringban (Németország) egy nyilatkozatban is megfogalmaztak. Az Ottmaringi Nyilatkozat kijelenti: „Minden lehetőt megteszünk, hogy a tevékenységeinket, kezdeményezéseinket és találkozóinkat nemzetközi, de főleg helyi szinten ez, a keresztények közötti nyitott és testvéri magatartás jellemezze… Istenre bízzuk egyházaink útját, hogy felgyorsuljanak az egyetlen közös kehely ünneplése felé tett lépések.”