Az élet szolgálatában
Chiara Lubich emlékére adták át a Kalkuttai Teréz anyáról elnevezett életért európai díjat. Javaslatot tettek, hogy Rómában utcát nevezzenek el a Fokoláre alapítójáról.
XVI. Benedek pápa másnap az Úrangyala imádság után köszöntötte az ünnepség résztvevőit.
Mindketten az életet szolgálták – hangsúlyozták a december 10-i ünnepségen –, Kalkuttai Teréz anya, akiről az életért európai díjat elnevezték, és Chiara Lubich, akinek emlékére a díjat odaítélték. A kitünte-tést a római városháza dísztermében Ennio Antonelli bíboros, a Család Pápai Taná-csának elnöke adta át Maria Vocénak, a Fokoláre Mozgalom jelenlegi elnökének.
Indoklásában Carlo Casini az olasz életvédő mozgalom elnöke hangsúlyozta, hogy Chiara Lubich szavaival és tetteivel „mindig nyíltan és világosan kiállt az élethez való jog mellett”, és azt a szeretet, a minden emberre kiterjedő szeretet távlatába helyezte. Aláhúzta, hogy Chiara az életvédő mozgalmat születésétől kezdve segítette és támogatta.
Marco Tarquinio, az Avvenire napilap igazgatója vezette a kerekasztalbe-szélgetést, amelyben Giuliano Amato volt elnök, Antonio Maria Baggio és Vincenzo Buonomo profeszor társaságában Soltész Miklós családügyi és szociális államtitkár is részt vett. 15 európai életvédő mozgalom képviselői voltak jelen, köztük Frivaldszky Gáspár és felesége, Edit, az Együtt az Életért Közhasznú Egyesület elnöke.
Róma polgármestere, Gianni Alemanno elmondta, hogy a díj átadására az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata aláírásának 63. évfordulóját választották. Megerősítette, hogy Teréz anya és Chiara Lubich élete mélységesen tükrözte a dokumentumban megfogalmazott értékeket. Bejelentette, hogy az olasz fővárosban egy utcát is szeretnének elnevezni Chiara Lubichról.
Maria Voce felszólalásában aláhúzta, hogy miben gyökerezett Chiara elkötelezettsége az emberi jogok mellett: Az Isten iránti szeretetben és az ember, iránti szeretetben, amely minden emberre kiterjedt: „Minden ember Isten gyermeke, tehát egymásnak testvére; és Chiara azért dolgozott, hogy a világban megvalósuljon az egyetemes testvériség. Ezt tette több mint hatvan éven át. Nem szavakkal hirdette az emberi jogokat, hanem arra törekedett, hogy minél többeket evangéliumi életstílusra buzdítson, amelynek szükségszerű következménye, hogy tiszteletben tartják az embert és az ember jogait.”
XVI. Benedek pápa a vasárnapi Úrangyala imádság végén említette meg a Kalkuttai Teréz anya európai díjat, és üdvözölte az ünnepség alkalmából egész Európából Rómába érkezett életvédő mozgalmak képviselőit.
Beszélgetés Frivaldszky Gáspárral a díjátadásról és az Együtt az Életért Egyesületről a Magyar Kurír honlapján.