Pakisztán: a béke iskolája
Egy keresztény tanárnő, aki az egység lelkiségét éli , úgy döntött, hogy Pakisztánban marad egy nehéz időszakban, hogy hozzájáruljon a békére neveléshez.
Pakisztán azt jelenti, „a tiszták földje”, 1947-ben jött létre azzal a céllal, hogy az indiai hinduktól leszakadt szubkontinens muzulmánjainak hazájává váljon, akik így egy iszlám államot hozhattak létre.
Igazgatónő voltam az Iszlámábádtól két és fél óra távolságra levő elemi iskolában, amit 1999-ben adott vissza a kormány az egyházmegyének. A 2001. szeptember 11-ét követő tragikus események feszült helyzetet teremtettek országszerte és mindannyiunkat megráztak.
Úgy döntöttünk, vállaljuk a kihívást, hogy keresztény nevelési intézményként ott maradjunk a faluban. Biztosak voltunk ugyanis benne, hogy közös munkánk eredményes lesz és célunkul tűztük ki, hogy tanúskodjunk az egységről és a nyílt párbeszédről főleg a gyerekek és szüleik előtt.
Az egyik kezdeményezésünk az iskolán belül a „Béke dobókocka”, mely már a világ más országaiban is sok iskolában elterjedt. Célja, hogy mindenkivel, kicsikkel és nagyokkal közösen vállaljunk fel és erősítsünk egymásban olyan egyetemes értékeket, mint a mindenki iránti szeretet, az eggyé válás a másik örömeivel és fájdalmaival és a megbocsátás. Készítettünk egy óriási dobókockát, és minden oldalára egy-egy mottót írtunk. Minden reggel, a reggeli gyülekezőkor, miután elénekeljük a himnuszt, dobunk a dobókockával, elhatározzuk, hogy versenyezni fogunk közös életre váltásában. Majd 10 perc kötetlen beszélgetés következik.
Egy új tantárgy is megszületett, a tanmenetbe beépített heti egy óra „Jellemépítés”, az egyetemes értékek elmélyítésére, korosztályok szerint. Egy hat részre tagolt kézikönyvet is kiadtunk a témával kapcsolatos fontosabb tapasztalatokkal, hogy a tanárok jobban el tudják végezni ezt a kényes munkát, ami a párbeszédre, befogadásra nevelés. Immár 5 kézikönyv létezik, korosztályonként, tehát tanévenként egy.
Lassan-lassan kis pozitív jeleket tapasztalunk, apró lépéseket egy olyan mentalitás felé, melyet átitat a béke és a szeretet.