Új Emberiség Hírlevél – 2017. október
7. évfolyam 1. szám
Velünk történtek 2017. október hónapban
Gazdasági élet és munka
2017. október 8-án jótékonysági koncert zajlott a budapesti Szent Margit Gimnáziumban a pakisztáni kaszton kívüli gyermekek taníttatásának fedezésére. A műsort a Kossuth-díjas Hegedűs Endre és Hegedűs Katica zongoraművészek, a Kossuth-díjas Sapszon Ferenc vezette Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola Jubilate Leánykara, valamint a Dejtári Cigánygyerek Tánccsoport adta. Fővédnök Herczegh Anita, védnök dr. Beer Miklós püspök volt. Köszönet mindenkinek, akik adományaikkal és bármilyen tevékenységükkel hozzájárultak a koncert létrejöttéhez és céljának eléréséhez. Az összegyűlt 1.050.100 Ft tizenöt gyermek egyéves teljes taníttatási költségeit fedezi. Képekkel együtt híradás olvasható a www.fokolare.hu honlapon. A további eseményekről is ott adunk majd tudósítást. (Barlay Ágnes)
2017.október 14-15. Tizedszer a 72 óra kompromisszum nélkül önkéntes akcióban! Közel tízezren kerekedtek fel országszerte, hogy 72 óra erejéig felmutassák az önkéntesség, a válogatás nélküli szeretet és a komfortzónánkból való kilépés fontosságát. A fokoláros fiatalok csapatát ebben az évben a Magyarországi Református Egyház egyik képzési központjába (Filadelfia Ház) osztották be a szervezők, ahol fogyatékkal élő fiatalok közösségi terét festettük ki. A fizikai munka pezsdítő élménye mellett a Filadelfia Ház lakóival is jó kapcsolat alakult ki. Már várjuk a jövő évi 72 órát! (Gőbel Ágoston)
Kapcsolatok
2017. október 14-én Közös pont – családi délután Szegeden. A nyáron a Teens4Unity tábor egyik helyszínén, városunkban a felnőtt szervezőkben megfogalmazódott: jó lenne több lehetőség gyerekek és felnőttek együttlétére, ahol jobban megismerhetik egymást.
Egyből született a javaslat: tartsunk olyan napokat, amikor együtt vagyunk, minden generációt képviselve.
Ennek az első alkalomnak adott otthont a Fokolár Közösségi Ház. Mindenki megoszthatta talentumait, volt kézműveskedés, éneklés, társasjáték, foci, uzsonna… csaknem hatvanan, úgy éltük meg, mint egy olyan délutánt, amit a családban töltünk. Szervezőink – örömünkre – a fiatalabb korosztályokból, magukénak érezték a közösség építésének fontosságát. Folytatás: november 11-én. Mindenkit szeretettel várunk, újabb meglepetésekkel! (Bohán Zoltán és Aradi Rita)
2017. október 16-án a Nemzetközi Kávéházban öt afrikai kisgyerek, egy szomáliai felnőtt és egy Budapesten tanuló új ismerősünk volt. Mellettük néhányan a közösségünkből és egy fiatal lány a Szent Egyedtől. A nagy Gen-lányok egy csoportja szinházasdit játszott a kicsikkel. Tapasztaltuk, hogy pont ezek a kis gyerekek segítenek minket az „inkultúrációs tapasztalatra”. Levetítettünk egy videot a természetről” Én hiszek” címmel, ami úgy láttatja a természetet, mint a Teremtő Isten ajándékát. A végén elsőnek a kis afrikai Dávid tapsolt, aki a szavakat ugyan nem értette, de a szívével jól értett. (Franca Dittli)
2017. október 21.A Hármashatár-hegy mellett lévő gerecsei Boldogasszony-templomhoz mentünk kirándulni, hogy ezen a rendhagyó módon is megemlékezzünk a reformáció 500. évéről. Azért hívtuk a barátainkat az Árpád korban épített templomba, hogy olyan helyen imádkozzunk a keresztények egységéért, ami akkor épült, amikor a keresztények még egyek voltak. Az időjárás kicsit hideg volt, de rövid időre a nap is kisütött, hogy kedvünkben járjon.
A templomban délben megosztottunk egymással pár tapasztalatot és gondolatot mindennapjaink ökumenét érintő történéseiből, és együtt énekeltünk taizéi dalokat. Az ima előtt és után tudtunk egymással beszélgetni, játszani, piknikezni. Evangélikusok, katolikusok és reformátusok voltunk együtt, 20 felnőtt és 12 gyerek. (Mészáros Endre és Klári)
Ember és környezete egészsége
2017. szeptember 30-án a Háló Egyesület és a 72 Tanítvány Mozgalom teremtésvédelmi konferenciát szervezett Nem valami szabadon választható feladat címmel. A program elején, valamint az előadások közötti szünetben a konferenciatermet körülölelő standoknál a résztvevők megismerkedhettek a teremtésvédelemhez kötődő egyházi és civil szervezetekkel. A Fokoláre Mozgalom többszörösen is jelen volt: az EcoOne munkacsoport mellett közreműködünk a Jezsuita Roma Szakkollégiumban (Prokopp Kati) és a Keresztény Társadalmi Elvek a Gazdaságban (KETEG) szervezetben is (Fejes Panni). Sok szép beszélgetésre és számos új kapcsolat építésére nyílt lehetőségünk. A csapatból Berndt Misi és Román Zsuzsi felkért hozzászólók voltak a saját szakterületüket érintő kérdések kapcsán, a konferenciát lezáró kerekasztalt pedig Nobilis Márió vezette.
2017.10.06-án az Egészségügyi dolgozók csoportja, évkezdő találkozójukon Chiara: Az elkötelezett világiak hivatása c. gondolataiból vettek beszélgetésindító részeket. Majd néhányan beszámoltak a nyári Szegedi Tágas téri fesztiválon való részvételükről (ld. előző Hírlevél). Aktuális szakmai tudnivalókat osztottak meg egymással (e-recept alkalmazása). Személyes élet-tapasztalatok is elhangzottak: új munkahely első benyomásairól, valamint betegtárssal folyatott mély lelki dolgokról való beszélgetésről. (Dr. Mártonfalvi Etelka és Török Kriszti)
2017. október 10-én az EcoOne munkacsoport fórumot rendezett biológiailag lebomló műanyagok témakörben. A témát Soós Rita vezette fel, aki az NGM Iparstratégiai Főosztályának munkatársa és annak a szakértői teamnek a tagja, ami a nemzeti zöldgazdaság koncepció kidolgozásán dolgozik az Irinyi Terv keretében. A biológiailag lebomló (komposztálható) polimerek bomlásterméke (jelenlegi tudásunk szerint!) nem szennyezi a környezetet. A látszólag jó megoldások mögött azonban nagyon sok etikai dilemma van, ahol az iparfejlesztés és világélelmezés kérdései feszülnek egymásnak. A munkacsoport erről a témáról folytatott nagyon intenzív vitát etikai, hulladékgazdálkodási, valamint a jövő generációját is érintő szempontokat is figyelembe véve. (Soós Rita)
Művészet
2017.szeptember 15. 2008 áprilisában a Gen Rosso együttes egy hetet töltött Miskolcon, a Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium diákjaival. A Streetlight musicalt adták elő a középiskolások közreműködésével. Akkor ott mindannyian éreztük, hogy valami elkezdődött. Így ír erről Velkey Klára, aki rendező és kórusvezető a gimnáziumban: „Azóta már az ötödik darabot csináljuk meg – azzal a szemlélettel és lelkiséggel, amit kilenc éve, akkor, ott megtapasztaltunk, megtanultunk, s magunkon keresztül továbbítani tudunk.” A jezsuita gimnázium diákjai 2017. szeptember közepén Budapesten a MOM-ban adták elő a Túl a Maszat-hegyen című musicalt – s ezzel a 18 előadásból álló sorozatuk végére értek. A Gen Rossótól tanult szemlélet és lelkiség tehát tovább él, és évről évre újabb nagyszerű előadások alapját adja. (Gőbel Ágoston)
Nevelés és kultúra
2017.szeptemberben a Béke Háló Néri Szent Fülöp Katolikus Általános Iskola csoportja a Szentmihály napi búcsún jótékonysági vásárt rendezett. Az október 8-án a Pakisztáni Gyermekek taníttatásáért rendezett jótékonysági koncerten is lehetett vásárolni a gyerekek által készített termékeket, a meghirdetett célra. A bevételt (17.600 Ft-ot) átadtuk a pakisztáni gyerekek javára. Az iskolában rendezett őszi vásár bevételét Ózdra gyűjtjük a személyes karácsonyi ajándékokra. Hirdetés nélkül is szépen gyűlnek a használható ruhaneműk, könyvek az ózdi családok számára. (Cravero Ági)
2017.szeptember 21.
A BGE KVIK Idegenforgalmi Szakkönyvtárban fotópályázatot szerveztem, melynek címe és témája A nyár fotója volt. Több középiskolát, egyetemi tanszéket, közkönyvtárat felkerestem a plakáttal, aminek révén barátság indult ezekkel az intézményekkel. Az eredmény az olvasók szavazatai alapján alakult ki, a könyvtár facebook közösségi oldalát használtam erre a célra. Ahogy ez lenni szokott, sok nehézség volt a szervezés közben, például, hogy a határidő előtt 3 nappal érkeztek meg az első pályaművek. A pályázaton középiskolások, egyetemisták és felnőttek is részt vettek, többek között Bérczes Edit, a BGE GKZ docense és Romhányi Laci is. Az eredményhirdetés és a kiállítás megnyitója barátságos légkörben zajlott. (Horváth Viki)
2017.október, Jánoshalmán pedagógusok találkoztak. Élénk munka keretén belül terv született a Szeretet-dobókocka módszertanának kidolgozására – mivel érezzük, hogy nagy jövője van – a már meglévő tapasztalatok alapján. A pedagógusokon kívül ehhez a projekthez mások is csatlakoznak; pl. Andris József és Ildi, akik a téren lévő kocka további sorsát is a szívükön viselik: ősszel felújítjuk a köztéri kockát és a környezetét, sok ember bevonásával. A szeretet- vagy béke- dobókocka rengeteget rejt magában: sokak szívéhez el lehet jutni, el lehet vetni a magot. A felnőtteket pedig az fogja lelkesíteni, hogy átültetik az életbe a gondolatokat, a megvalósításon dolgoznak, vagyis dolgoznak érte. (Malustyik Ibolya)
2017. október 13. Rokon Népek Napja! Rendezte a Reguly Társaság, az ELTE Finnugor Tanszéke, a Finnugor Népek Világkongresszusa Magyar Nemzeti Szervezete és az Emberi Erőforrások Minisztériuma. A Petőfi Irodalmi Múzeum Lotz-termében Arany János 100. születésnapjára emlékezve elhangzott mari, észt, udmurt és finn nyelven a Szondi két apródja. Bemutatkozott három, nálunk magyar nyelvet és kultúrát tanuló oroszországi nyelvrokonunk. A nyitott esemény az ELTE Finnugor Tanszékén folytatódott: finnugor konyha, ismerkedés öt rokon nyelvvel; gyerekeknek foglalkozás a témában, személyiségteszt, élménybeszámolók, fotózkodás népviseletben, műveltségi vetélkedő, közös éneklés. Két fokolarína és a genek jelenléte plusz erőt adott a stressztől nem mentes főszervezői munkához. (Antal Gergő)
2017.október 14.: Köszönet a szegedi férfi fokolárnak, hogy befogadta az osztályomat, a vendéglátóipari szakgimnázium tanulóit egy rendkívüli szakács–pincér gyakorlatra. A gyakorlatvezetők a Forrás szálló séf helyettese és a mi Tihanyiné Katikánk. Az eredmény: kemencében sült csülök és pizza, kreatív díszítés és hangulatvilágítás, pincéres vacsora és nagy-nagy öröm mindenkiben. Különösen szépek azok a pillanatok, mikor együtt tudjuk a Szeretetet adni. (Óváriné Györe Mária)
Előrejelzés novemberre:
- Szeged Közös Pont 2017. november 11.
- Budapest Nemzetközi Kávéház 2017. november 20.