Dél-amerikai utazás 3.
A gyökértől a gyümölcsökig: Guadalupe, új evangelizáció és szociális művek
Emmaus Voce és Giancarlo Faletti utazásáról szóló utolsó híradásunk témája az új evangelizáció, ahogyan az a Fokoláre dél-amerikai közösségeinek életében megvalósul.
Dél- és Közép-Amerika országai etnikai sokféleségükről híresek. Csak Mexikóban 17 őslakos népcsoport él, mely a helyi lakosság 10%-át teszi ki. Ezek a nemzetek évszázadok óta keresik, hogyan tudnák ősi kultúráikat és a kereszténységgel behozott kultúrákat összhangba hozni. E két kultúrkör találkozása szempontjából meghatározó jelentőségű volt, amikor 1531. december 9. és 12. között, a hagyomány szerint a mesztic arcvonású „kedves Asszony” az őslakos Juan Diegónak „mindenki Édesanyja”-ként mutatkozott be. II. János Pál pápa szavaival „a mesztic arcú Szűzanyában Amerika a tökéletesen inkulturálódott evangelizáció nagy példaképére talált”.
Giancarlóval együtt a mexikói látogatáson résztvevők ellátogattak a híres guadalupei Szűzanya kegyhelyre, ahol Chavez püspök mesélt nekik a kegyképről és a Szűzanya üzenetéről. Megható pillanat volt, mikor a vendégkönyvben megtalálták Chiara Lubich 1997-es bejegyzését: „A szívem itt marad a Morenitával”. Komoly ösztönzésként és meghívásként hangzott ez a Fokoláre közösség tagjai számára, hogy a Guadalupei Szűzanyára az inkulturáció Édesanyjaként tekintsenek.
Maria Voce és Giancarlo Faletti utazásuk során többször is kiemelték, mennyire fontos az egység karizmájának inkulturációja a helyi kultúrákban. Guatemalában a fokolarinik találkozóján arról beszéltek, hogy ez nemannyira és nemcsak a mozgalmat elindított európaiakon keresztül történik, hanem inkább azokon a helyi lakosokon keresztül, akiket megérintett a karizma, és akik saját kulturájukkal összevetve fogják kifejezni azt.
Az evangelizáció, a karizma továbbadásának kérdése is fölmerült a látogatás különböző színhelyein. Az argentín közösséghez szólva Maria Voce aláhúzta: „Az evangéliumba kell öltöznünk, segítenünk kell egymásnak, hogy éljük azt, hogy hirdethessük, hogy Krisztus él. És nemcsak hogy hirdethessük, hanem hogy lehetővé tegyük, hogy a többiek találkozhassanak a megélt kölcsönös szeretetünk miatt köztünk jelenlévő Krisztussal”.
Kolumbiában 6 ország Fokoláre közösségének képviseletével egy 1000 fős konferenciára került sor az új evangelizáció témájában. „Az új evangelizáció jellegzetessége az a frissesség, mely az ige éléséből fakad” – emelte ki Maria Voce és Giancarlo Faletti, a résztvevőknek válaszolva. Jelen volt Octavo Ruis, az Új Evangelizációért felelős Pápai Tanács titkára is, aki kiemelte, hogy Dél-Amerikában az evangelizáció és inkulturáció egyik jelentős útja a szociális művek.
A mozgalomnak is számos komoly szociális kezdeményezése van, melyeket e napok során az elnök és az társelnök meglátogathatott, új impulzust adva tevékenységüknek.
A felismerésből, hogy a társadalom sebeinek begyógyítására a dél-amerikai kontinensen az egyik leghatékonyabb eszköz az oktató-nevelő munka, több iskola is született az évtizedek során: óvoda és általános iskola a guatemalai CEF, azaz Fiore Nevelési Központ 210 fővel, Kolumbiában pedig a Sole Nascente (Születő Nap) 308 diákkal. A mexikói 500 fős Santa Maria Iskola óvodával, általános iskolával és gimnáziummal működik. A tanulók közül sokan a távörökbefogadás projektjének köszönhetően tanulhatnak ezekben az intézményekben.
Három szociális központ is működik: Mexikóban az Alleluja, Paraguay-ban a ugyanezt a nevet viselő lakónegyedben működő San Miguel, Kolumbiában pedig egy bogotai külvárosban az Unidad, melynek megalapozását lelkes fiatalok még 1977-ben kezdték el. Mindhárom többek között egészségügyi ellátást és oktatást biztosít a helyieknek, és a városvezetés támogatásával nagy lépéseket tett már az alkoholizmusból, drogkereskedelemből és prostitúcióból való kitörés fáradságos útján. „Itt a szent történelem egy fontos fejezetére leltem. Az élő evangéiummal találkoztam”. – mondta Giancarlo Faletti az Unidad Központban. Az argentin Lia városka is számos kezdeményezés központja, a Szolidaritás Ipari Park-kal többek között a közösségi gazdaságé.
Emmaus Voce az itteni vállalkozókhoz intézett szavai a kontinensen megszületett többi szociális műre is igazak: „Ti nem választottátok se a céget, se a szegények felkarolását, hisz vannak már a világon olyanok, akik ezekkel foglalkoznak. Ti a komuniót, a közösséget választottátok, ez a Közösségi Gazdaaság újdonsága, egy olyan közösség, mely hozzájárul egy új fajta gazdaság megszületéséhez”.